«Молодий Годар»: чим цікава біографічна комедія про французького режисера
Стрічка про епізод з життя одного із основоположників нової хвилі у французькому кінематографі – Жана-Люка Годара – на тлі політпротестів

Сюжет. Столиця Франції кінця 1960-х. Революційні настрої серед активного студентства та робітничого класу, які вимагають відставки уряду Шарля де Голля.
Молодому і вже визнаному як критиками, так і аудиторією режисеру Жану-Люку Годару (Луї Гаррель) імпонують лозунги протестувальників. Він і сам приєднується до них, але почувається розгубленим та безпомічним, адже його нова стрічка «Китаянка», присвячена маоїзму, виявляється провальною.

Кадр з фільму «Молодий Годар»
Він зрікається своїх попередніх робіт, заявляючи, що «час покінчити з диктатурою сантиментів, адже на них революції не зробиш». Жан-Люк не може визначитись, де від нього було б більше користі – у кіно чи в революції. Разом із Трюффо, Рене та Лелушем вони добиваються скасування Каннського кінофестивалю 1968 року на знак солідарності з протестуючими у Франції.

Кадр з фільму «Молодий Годар»
Разом з цим Годар знаходить все менше підтримки з боку колег, з азартом затіває сварки, наприклад, на одній з вечірок прирівнює рекламу до фашизму, та все частіше говорить лозунгами. Приймає максималіста і бунтаря таким, яким він є, лише його молода дружина – акторка Анн Вяземські у виконанні Стейсі Мартін: «Я терпляча». Але часті витівки та ревнощі невдоволеного собою режисера все більше пригнічують її.

Кадр з фільму «Молодий Годар»
В українському прокаті: з 1 лютого
Бюджет: 11 110 000 євро
Бекґраунд. Режисер фільму Мішель Азанавічус вже працював з історією про зірок кіно у чорно-білій німій ретро-стрічці «Артист», за яку отримав премію «Оскар», із харизматичним коміком Жаном Дюжарденом і аргентино-французькою акторкою Береніс Бежо у головних ролях. Бежо з'являється і у фільмі «Молодий Годар» у ролі Мішель Розьє.
В інтерв’ю одному французькому виданню Мішель Азанавічус говорить, що «Молодий Годар» − не про обожнювання режисера: «Це стрічка про Годара як друга, чоловіка і людину, про моменти його творчої кризи у період політичної кризи його країни через історію кохання. Годар ніколи не погоджувався на консенсус, у будь-якій ситуації порушував правила, які йому пропонувались».
На створення фільму Азанавічуса надихнула книга колишньої дружини Жана-Люка Годара – Анн Вяземські: «Історія тендітна і зворушлива, але з частими комедійними моментами».
Контекст революції у травні 1968-го привабив режисера невинністю і наївністю у тому, як люди бачили світ: «Мені було цікаво помістити складних персонажів у ці умови, цікава суперечливість поглядів і парадокс Жана-Люка, який виступав проти буржуазії, хоча сам походив із цього середовища».
Сам Годар назвав ідею стрічки про нього дурною. Правила життя, якими він поділився з Esquire, характеризують режисера як чесну людину, яка, втім, не приховує свого складного характеру:
- «Завжди співчував французькому кіно, тому що у нього немає грошей, і я співчуваю американському кіно, тому що у нього немає ідей»
- «Я ні з ким не розмовляю, і якби мені не доводилося спілкуватися з акторами, я був би по-справжньому самотнім»
Вам сподобається, якщо: вам цікаво побачити період життя Жана-Люка Годара в умовах творчої кризи та безповоротних змін у французькому суспільстві, якими захопився молодий режисер, та як це вплинуло на його особисте життя і майбутню кар’єру.
Вам не сподобається, якщо: вам імпонує дослідження творчості та життя видатних особистостей безпосередньо через їхні роботи, а не через погляд іншого режисера.
Головна причина подивитися: з посмішкою оглянути підлітковий максималізм молодого Годара, захопитися його винахідливістю та грою слів – від того, як він освідчився майбутній дружині Анн, до самоіронічного ставлення до себе: «Я вбив Годара, але став самим собою».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].