Розпад – це стан: чому варто подивитися виставу «Морфій» у театрі «Актор»
Відома історія Михайла Булгакова про душевні страждання лікаря і про зцілення, яке коштуватиме йому дуже дорого

Сюжет. Доктор Бомгард отримує листа від лікаря Полякова, який, − на відміну від першого, якого перевели у непогано оснащену лікарню до іншого міста, − залишився на глухій дільниці без електрики. У листі Поляков просить колишнього однокурсника і перш за все колегу терміново до нього приїхати, адже у нього страшний недуг. Лист він писав поспіхом, на клаптику паперу… Та, як виявиться, допомагати Полякову вже пізно – він застрелився.
Але все почалося з того, що молодого лікаря покинула дружина, оперна співачка Амнеріс. Душевні муки Полякова не дають йому спокою, він починає страждати від сильного болю у шлунку. На допомогу приходить фельдшерка Анна Кирилівна, яка вприскує хворому морфій.
Ці білі кристали стають порятунком не лише для тіла, а й звільнюють мозок Полякова від нав‘язливих думок про кохання, яке залишилося у минулому. Лікар звикає до цього знеболювального, що діє швидко, але викликає сильну залежність – не меншу за кохання – яка стає дедалі більш неконтрольованою.

Прем’єра: 14 лютого 2018 року
Наступна вистава: 8 березня 2018 року
Бекґраунд. Повість «Морфій» була опублікована 1927 року. За тематикою вона подібна до циклу «Записок юного лікаря», опублікованого впродовж двох років до «Морфію». Михайло Булгаков вчився на лікаря і певний час працював за фахом, тому у багатьох його творах присутня тема медицини.
Прототипом героїні Анни Кирилівни стала перша дружина письменника – Тетяна Лаппа.
Сам Булгаков з 1917 року вживав морфій – спочатку, щоб полегшити алергічну реакцію на антидифтерійний препарат, який прийняв, побоюючись захворіти на дифтерію після проведеної операції, а згодом став вживати його регулярно.
Пізніше, у 1924-му, морфій прописали автору з метою зняття больових симптомів тяжкої хвороби нирок – нефросклерозу. У той же період він працював над останнім варіантом роману «Майстер і Маргарита», диктуючи його дружині. А сліди морфію виявили на сторінках рукопису за 75 років після смерті Булгакова.

Вам сподобається, якщо: ви шануєте творчість Михайла Булгакова і попри передбачуваність сюжету насолоджуєтеся перш за все грою акторів, адже виконавець головної ролі Валерій Величко, який також є режисером вистави, грає дуже переконливо.
Вам не сподобається, якщо: ви чекаєте ексцентричних прийомів чи сучасної інтерпретації сюжету класичного твору – та у виставі збережена атмосфера булгаковського твору; або ви очікуєте частої зміни декорацій та декількох сюжетних ліній – тоді вам має більше сподобатись екранізація «Морфію» від Олексія Балабанова.
Головна причина подивитися: стати свідком психологічного зламу чоловіка, який замінює прив’язаність на сильну залежність; усвідомити, як мозок керує нашими діями, і як, вчасно не опанувавши себе, можна втратити найдорожче – життя.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.