«Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас»: як кінострічка дає новий погляд на фронтову трагедію
І «розшифровує» витоки протистояння між ВСУ та добробатами

29 серпня на українські кіноекрани вийшла перша вітчизняна повнометражка, у центрі сюжету якої – Іловайська трагедія. Фільм «Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас», у створення якого вкладено 33 млн грн, має всі шанси не лише на касовий успіх, але і на статус «ідеологічного прецеденту» в частині рефлексій на болючі для суспільства теми. Mind пояснює чому.
Сценарій
Сценарій просто чудовий, а це нечасте явище у вітчизняному кінематографі. Автор – письменник і журналіст Михайло Бриних, і це його дебют як кіносценариста. Опрацьовані всі деталі, всі лінії сходяться у фіналі. Портрети об'ємні та позбавлені шаблонів. Конфлікти невигадані й цікаві, а діалоги по-тарантіновськи лаконічні.
Наприклад, в епізоді, коли націонал-патріот із добровольчого батальйону «Донбас» причепився до «афганця» з позивним «Скіф» через орден Червоної Зірки. «Це нагорода ворожої нам держави – СРСР, – говорить він. – Не варто її нікому показувати». – «А ти знаєш, стільки в Афгані загинуло українців?» – запитує ветеран. – «Так, я розумію, вас ніхто не питав – погнали як худобу». – «Я бачив, як гинули герої, а не худоба. І ця нагорода – пам'ять про наших героїв». Націонал-патріот мовчки пересів на інше крісло.
Слово «наші» у фільмі багато разів обігрується, причому не завжди розумієш, хто ж насправді «наші» в цій війні. Коли рятують бійців добробату «сепарські» жінки, а вище керівництво ВСУ регулярно зраджує.
В основу сюжету Бриних поклав історію, яку йому розповів командир штурмового загону батальйону «Донбас» Тарас Костанчук з позивним «Бішут» (be shoot – у перекладі з англійської – «стріляти»). Удвох з бійцем «Никитосом» (доброволець Євген Нікітченко) він потрапив у оточення в Іловайську. Вони, поранені, забралися в першу-ліпшу квартиру, і її господиня – 80-річна бабуся – не видала «карателів», хоча фото «фашиста Бішута» було розклеєне по всьому місту.
Актори та ролі
Костанчук у стрічці зіграв самого себе. Причому це не епізод, а головна роль. Автори чотири місяці проводили кастинг, а потім їх вибір припав на... Тараса. Умову йому було висунуто одну: щоменше грати. Максимально бути собою. І, треба сказати, він майже не збився з цільової установки. Його портрет: вольове підборіддя, різкі вертикальні зморшки, сині очі, завжди спокійний і готовий діяти. Він може все: і стріляти на випередження, і голими руками в себе з голови дістати кулю. Не віриться, що на це здатна реальна людина, але абсолютна органічність Бішута робить персонажа справжнім.
Допоміг Тарасу впоратися з цим неймовірним завданням теж дебютант – Іван Тимченко, який побував на безлічі кіномайданчиків як оператор, а тут вперше виступив у ролі режисера.
Реалістичності стрічці додали 50 бійців «Донбасу», зайнятих у зйомках. А також бронетехніка, яку знімальній групі надав полк «Азов». ВСУ і Міністерство оборони навідріз відмовилися допомагати – прихований конфлікт добробатів і регулярних українських військ проявився і тут.
Сюжетні акценти
У фільмі історія з «зеленим коридором», який розстріляли російські війська, подана так. Все начебто вже було домовлено між Путіним, «сепарами» і українським командуванням щодо виходу українських бійців з Іловайського кільця. Вони рушили на машинах по дорозі. Ми чуємо розмови російських танкістів і артилеристів, що дивляться на колону: «ВСУ закончились, пошли добробаты. Огонь!»
Автори дають зрозуміти, що у цього єзуїтського вчинку з боку російських військових була своя логіка: «покарати» тільки добровольців. У фільмі є епічна у своїй символіці сцена, коли машина «Донбасу» мчить по жовтому полю і під синім небом, а з двох боків – шквальний вогонь російської артилерії, яка немов рве на шматки національний прапор України.
Після перегляду стрічки стає зрозумілішим внутрішній конфлікт між «державниками», які не виконують бойових завдань, і активними добровольцями, які, порушуючи всі накази згори, домагалися результату. Як казав Лев Гумільов, країну рятували субпасіонарії – козаки, анархісти в душі. Бішут – один з-поміж них. Тому дуже доречною є пісня отамана Махна «Любо, братцы, любо...», що звучить у виконанні бійців «Донбасу» на початку стрічки.

На відміну від «Кіборгів» тут показані і мирні жителі: учитель, сліпий пенсіонер-інвалід. Інваліда в кріслі спускають у підвал під час обстрілу. Сиплеться пил від вибухів. Пропадає світло. «Значить, генератор накрився», – бурмоче він. – «Так тобі-то що, – іронізує сусідка по підвалу, натякаючи на його сліпоту. – «Без світла всім погано», – вимовляє він фразу, що характеризує стан війни. Максимально достовірно передана атмосфера жаху: глядачеві передається чисто фізичне відчуття небезпеки під час бойових зіткнень або «сепарського» обшуку.
Незважаючи на похмурість подій, картина рясніє комічними сценами і деталями. Коли колишній офіцер ГРУ побачив у кабінеті свого колишнього колеги два портрети – Путіна і Захарченка, він зауважив: «Не вирішиш, кого ж тобі повісити?» А йдучи, повісив на цвях портрет Януковича, який безгосподарно валявся на підлозі.
Величезний плюс стрічки – виразна любовна лінія. У Никитоса трапився роман з дівчиною з Іловайська. Любов на темному тлі фронтового жаху – горить яскравіше. Вона заворожуюче світиться в темряві, як прекрасне оголене тіло героїні (актриса Анастасія Ренард).
Присутні в стрічці і елементи детективу: читаючи у бабусі підшивки старих газет, Бішут розуміє, хто і як може врятувати головних героїв. У фіналі – явно вигаданий, але яскравий хепі-енд у дусі американських бойовиків.
Враження Mind
Якщо порівнювати з «Кіборгами», то клас фільму Ахтема Сейтаблаєва вище, ніж у «Іловайська 2014», але ця картина набагато динамічніша: вона стала вдалою сумішшю бойовика, мелодрами, детективу і чорної комедії. Все це робить її набагато привабливішою для масового глядача. А в особі Бішута ми отримали мікс Чака Норіса і Жан-Поля Бельмондо, але свого – українського, який програв бій, проте зробив свій особистий прорив Іловайської блокади.
Додамо ще, що держава не опікувалася картиною, всі 33 млн грн – приватні пожертвування. За таких вхідних даних, здавалося б, у фільму мало шансів на успіх. Однак диво сталося – вийшла стрічка, що здатна стати всенародно популярною.
Прем'єра: 29 серпня 2019 року
Країна: Україна
Режисер: Іван Тимченко
У головних ролях: Тарас Костанчук, Анастасія Ренард, Руслан Сокольник, Сергій Дзялик, Олег Драч, Олександр Мавріц, Євген Ламах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].