Не морем єдиним: чим цікава Болгарія

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія

Топ-8 місць та 8 порад для туриста

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Річка Янтра, по обидва береги – місто Велике-Тирново
Фото автора

Чотири столиці, покинуті села, вершини гір, з яких виростають давні фортеці та монастирі. Це нетиповий опис держави, на яку вже нібито поставили умовний штамп «Дешевше, ніж в Одесі». Чим же ця балканська країна може привабити українців? Мандрівник зі стажем – Юрій Самборський – вирішив поділитися з читачами Mind власним досвідом, який може стати в пригоді тим, хто забажає гайнути болгарськими шляхами у вільний час та у вільному режимі.

Слово «контраст»  найкраще характеризує Болгарію. На заході країни  ідеальними дорогами частіше користуються вівці та корови, аніж автомобілі. А на автошляхах поблизу моря навіть трапляються затори. Про це я дізнався вже там, бо в мережі важко знайти інформацію про подорожі цією країною від наших земляків.  

Тож як організувати мандрівку у Болгарію так, щоб закохатися у неї? Аби з'ясувати це, я здолав 1200 км верхи на конях, автостопом, автобусами та поїздами. Останнім забіг у літак і першим у ньому заснув. Тиждень невгамовностей закінчився тоді, як тільки піднялися шасі літака. 

А тепер – детальніше про те, що вдалося побачити, відчути та які спогади з цього винести.

Несебр

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Причал у старій частині Несебра
Фото автора

Якщо ви любите історію та море, то вам сюди. Уже понад 2000 років тут щоранку відправляються у море рибалки, а свій особливий слід у розвитку  міста залишили римляни та візантійці.

У старій частині міста, яка охороняється UNESCO, є близько 40 діючих церков та їхніх руїн. Деякі з них сягають VI століття. Є археологічний музей, довга пристань та повністю збережені старі вулички. Місто межує з відомим курортом Сонячний Берег, де є пляжі, клуби та аквапарк. За гарної погоди тут варто провести 2-3 дні.

Велико-Тирново

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Захисні мури царського палацу повністю збережені
Фото автора

Столиця Другого Болгарського царства 1185-1393 років. Гірське місто, куди поїзд із узбережжя доправить вас за п’ять годин. Тирново знаходиться навколо каньйону, утвореного річкою Янтрою, і дуже нагадує українські Заліщики.

Всі пагорби вкриті старими будинками, в центрі каньону є виступ з великою галереєю та Монументом Асенєвців – болгарським царям. Рекомендую ввечері прогулятися вузькими вуличками довкола річки під освітленими мурами, які оточують пагорб Цареве. 

Пловдив

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Римський амфітеатр
Фото автора

Це місто здатне довести, що необов'язково їхати до Риму заради Колізею.  Пловдив ніби переносить вас у давню провінцію Римської імперії.  Центральна вулиця побудована на античному стадіоні, який вміщував 30 000 глядачів під час перегонів на колісницях. Зараз залишився лише маленький сектор стадіону. Однак у місті є ще з десяток античних руїн, а в амфітеатрі і досі проводяться концерти. 

Захід сонця варто спостерігати з руїн фракійської фортеці – звідти все місто як на долоні. У Пловдиві ви точно не будете голодними, адже тут неабияк розвинена культура вуличної їжі та дуже мало звичних нам ресторанів. На цілий день точно є чим зайнятись. 

Златоград

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Будівля школи середини XIX століття
Фото автора

Важкодоступне містечко на 7000 жителів у гірському масиві Родопи. У 1933 році сюди все ще їздили на верблюдах, бо шлях через гори був дуже важкий. 

З Пловдива до Златограда я дістався на автобусі. Дорога займає до п’яти годин. Тут є два десятки будівель часів Османської імперії, які утворюють етнографічний музей. Традиційна споруда цього регіону складається з каменю для першого поверху та з дерева – для другого. Двох годин цілком достатньо, щоб обійти весь комплекс етнографічного музею, який працює до 18:00. І не забудьте скуштувати кукурудзу на вогні, политу маслом. Смакота!

Орлово око та Ягодинська печера

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Крізь гори проходить дорога
Фото автора

На фото вид з оглядового майданчика на висоті 1563 м. Найлегший шлях і спосіб дістатися сюди – джип-тур вартістю 60 лев. Неподалік майданчика є Ягодинська печера. Вона дуже холодна – всього +6 градусів.

Доїхати в цю місцину громадським транспортом дуже важко, тому є два варіанти – або таксі, або попуткою. Нас підібрала одна подружня пара віку моїх батьків. Тому цьому фото та враженням завдячую пану Станомиру Ранкову.  

Мелник

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Вузькі вулички міста
Фото автора

Це найменше місто Болгарії – тут живе всього 217 мешканців. Воно дуже подібнедо Златограду: так само багато будиночків в османському стилі. Мелник славиться винними погребами, колоритними крамницями та затишними ресторанчиками. Є старі руїни церков та фортеці.

Колись населення налічувало 4000 людей з великою грецькою громадою. Однак почало занепадати наприкінці ХІХ століття, коли центральну дорогу проклали поза містом. Але це додало атмосферності та тиші цьому містечку. Їдьте сюди за вином та затишком, а на сніданок замовте собі традиційні сирники з повидлом. 

Рильський монастир

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Фото, на жаль, не передає спів пташок

На висоті понад 1000 м розташувався монастир X століття. Проходячи через ворота, відчуваєш особливу енергетику, якої ніде в Болгарії раніше не зустрічав. У монастирі є чудотворна ікона, великий музей та готель зі 100 переобладнаних келій. Він дуже аскетичний, тож я рекомендую заночувати там для повного занурення в атмосферу. Рильський монастир є найбільшою духовною святинею болгар. Однак, на жаль, мало туристів знають про це. 

7 Рильских озер

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Каравани низькорослих, але доволі кремезних коней транспортують як вантажі, так і туристів
Фото автора

За 80 км від Рильського монастиря знаходиться підйомник. Він доправить вас на висоту 2100 м, а вже звідти можна дійти до Семи озер. Їх справді сім і відстань від підйомника до першого озера – на 30 хв пішої ходи, а до останнього – десь три години.

Для зручності можна за 10 лев під’їхати ближче на низьких кониках. Зрештою я так і зробив. Маршрут легкий: чимало людей віком 65+ також ним ходять. Ця місцевість всіяна високими горами, термальними джерелами і гірськими містечками. Тому на лижі й у SPA вам теж сюди.

А тепер поради:

  1. Майте при собі готівку, бо заїдете у малозаселені регіони і карткою будете  хіба місцевих овець годувати. Навіть на заправках немає терміналів.
  2. Покатайтеся місцевими поїздами Чехословацького виробництва (1978 рік) – вагони, немов із культових детективів. 
  3. Беріть теплий одяг. Понад 20% країни – це гори, тому ночі холодні.
  4. Чим далі ви просуваєтеся на захід від узбережжя, тим колоритнішою стає країна, а кухня – смачнішою.
  5. Обов'язково спустіться у печери. У Болгарії їх безліч і більшість із них – туристичні об'єкти з екскурсіями.
  6. Цікаві місця шукайте у списку «100 національних туристичних об’єктів», за їх відвідини дають бронзові, срібні та золоті медалі.
  7. Метро у Софії дуже повільне: 6 км ви подолаєте за 40 хвилин.
  8. Таксі є у майже всіх селах та містечках.  Ціна 0,6-1,6 леви за один кілометр.

Якщо ви вирішите поїхати до Болгарії, то з великою ймовірністю побачите напівзакинуті села, розвалені хати й автомобілі, зарослі поля. За 30 років населення країни зменшилось з 9 до 7 млн людей. Інколи села лишають не найкращий спогад, адже для місцевих роботи мало, тому багато хто живе на соцдопомогу.

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Фото автора

Буває, що єдиним бізнесом є магазин і кафе, а найпопулярнішим товаром – пиво. Саме його найчастіше споживають безробітні та пенсіонери. 

Однак є багато позитивного. Насамперед, це країна з понад двотисячолітньою культурою. Болгари дуже цінують свою культуру: пам'ятні місця промарковані, всюди є таблички та екскурсоводи, які охоче розкажуть вам про все.

Дбають і за старі руїни – вони не поросли травою і перебувають в доглянутому стані. У горах, на згадку про померлих, болгари будують двоповерхові кам'яні колиби для мандрівників, де є вода та ковдри. Ви можете безкоштовно там відпочити.

Не морем єдиним: чим цікава Болгарія
Велико-Тирново
Фото автора

Молодь у містах та селах дуже добре володіє англійською.

Тож є впевненість, що Болгарія залишить гарні спогади кожному, хто її відвідає.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті