Волонтерство в Києві замість відпочинку в Мексиці: як Viva Ukraine годує українців під час війни
Історія київської організації, яка щодня забезпечує харчуванням близько 8000 людей
«23 лютого я мав вилітати до Мексики, але вирішив, що не треба. Було передчуття, що щось станеться», – розповідає Макс Мексиканець, керівник волонтерської організації Viva Ukraine, що запрацювала в Києві з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Свою діяльність Viva Ukraine розгорнула на базі приміщення та частково ресурсів компанії Bafood і щодня годує близько 8000 людей – військових і цивільних.
Mind дізнався, як організована робота волонтерського штабу, наскільки просто медикам та історикам працюється на кухні, та як команді вдалося зібратись у найкоротші терміни.
Про оперативне відкриття волонтерського штабу
Сфера діяльності Viva Ukraine за майже два місяці повномасштабної війни розширилася, але починала роботу організація саме як волонтерська кухня. Цей напрям залишився основним і дотепер.
Як розповідає Макс Мексиканець, у перші дні вторгнення рф він звернувся до компанії Bafood (це столичний сервіс харчування, який має кілька власних dark kitсhen по Києву), і та виділила волонтерам своє приміщення у Солом’янському районі.
«Я один раз написав у компанію Bafood, в загальну групу, і вони відгукнулись. Тобто реально відгукнулись. Вони нам надали ось це місце», – ділиться співрозмовник Mind.
За його словами, спеціально збирати людей не довелось – вони приходили самі. «Усе завдяки цьому місцю і людям, які живуть в Україні. Вони всі зібрались моментально, не треба було організовувати, не треба було нікого вчити. Просто всі стали і почали працювати», – не приховує захоплення співвітчизниками Макс Мексиканець.
Обсяги роботи та напрямки допомоги
Щодня Viva Ukraine організовує харчування приблизно для 8000 людей. «Це і Збройні сили, і Територіальна оборона, і «Азов», і «Торнадо», і «Правий сектор». Це щодо військових. Водночас ми намагаємось в основному годувати цивільних», – розповідає співрозмовник Mind.
Макс Мексиканець додає, що у організації є ще кілька точок. «Загалом виходить близько 5000 порцій [гарячої їжі] на день. Окрім цього, ми збираємо сухпаї людям, які самі не можуть готувати», – зазначає він.
Розвозять харчі та іншу допомогу тим, хто цього потребує, теж волонтери. За словами керівника Viva Ukraine, люди самі викликаються та доставляють їжу «у найвіддаленіші точки». Зокрема, йдеться про Харків, Чернігів та міста Київщини, що були місяць окуповані рашистами.
Серед напрямків роботи волонтерського штабу також – пошук обмундирування і медикаментів для бійців, фінансова підтримка військових, допомога тим, хто опинився в скрутному становищі через війну, порятунок покинутих та безпритульних тварин із населених пунктів, де ще донедавна тривали активні бойові дії, та багато іншого.
«Ми робимо все, абсолютно все, що в принципі, я думаю, має робити кожна людина в нашій країні», – пояснює Макс Мексиканець.
Хто волонтерить і як розподіляються завдання
У волонтерському штабі загалом та на кухні зокрема задіяні люди різних професій і статусів. «Викладачі, студенти-медики, студенти фізфакультету, радіоведучі, пенсіонери-інваліди», – перераховує співрозмовник Mind.
«У нас є жінки, які приходять з ціпками і хоча б дві години тут проводять. Роблять усе, що можуть, і йдуть. Люди в нас дуже круті», – додає керівник Viva Ukraine.
Зустрічаємо на кухні сімейного лікаря Мар’яну Горовцову, яка розповідає, що потрапила сюди випадково – її запросила знайома. Медик зізнається: навіть не очікувала від себе, що готувати в таких масштабах їй настільки сподобається.
Волонтерка також розкриває деталі організації робочого процесу: «Працюємо ми в ланці, тобто кожен знає свою функцію і послідовно на своєму місці виконує її. Проте за потреби підхоплюємо кожну роботу».
Атмосфера на кухні та плани на майбутнє
Кожен у штабі працює на повну силу, часу на сон у команди небагато. Макс Мексиканець зізнається, що для нього, зокрема, 3-годинний сон – це розкіш. Попри втому, волонтери зібрані, а на кухні панує дружня і весела атмосфера.
Історик і співробітниця Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Світлана Старовойт, яка волонтерить у Viva Ukraine, розповідає, що так було не завжди.
«Спочатку, перший тиждень, люди мовчали. Тому що були під гнітом обставин. Незважаючи на те, що музика була гучна, люди самі по собі мовчали. А тепер ми вже, бачите, піджартовуємо. А так, намагаємось докласти зусиль там, де кожен з нас може», – ділиться вона.
На запитання про те, що вона хотіла би зробити після перемоги України над рф, історик відповіла: «Я би поїхала в довгострокове відрядження до Москви з однією викруткою або стамескою і по цеглині розбирала би кремль. Тому що його не повинно там бути».
Макс Мексиканець своєю чергою про конкретні плани і мрії не говорить, натомість закликає українців триматись. «Україна – приклад для всього світу зараз. Треба протриматись і не здаватись, і все буде добре!» – впевнений він.
Раніше Mind розповідав про іншу волонтерську організацію Києва. Дізнатися про неї можна у матеріалі «Солом’янські котики»: історія одного волонтерського штабу, або як бути корисним з першого дня війни».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].