Чому закриття Сбербанку в Україні негативно вплине на банківську систему
Можливе рішення РНБО створить прецедент для ринку

Завтра, 15 березня, Рада національної безпеки і оборони України планує розглянути питання про заборону ПАО «Сбербанк» працювати на території України. Про це напередодні заявив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в ефірі одного з українських телеканалів. Головна претензія до «дочки» російського держбанку – визнання ним легітимності «документів», виданих керівництвом самопроголошених ДНР/ЛНР, та співпраця зі структурами, розташованими на окупованих територіях сходу України.
Нагадаємо, у понеділок, 13 березня, у Києві пройшла низка акцій проти діяльності «Сбербанку» в Україні. Зокрема, були пошкоджені банкомати банку та замуровано вхід до одного з відділень у центрі столиці. На цьому тлі лунали заклики активістів про повне закриття банку.
«Інцидент підтверджуємо. Робота відділення, розташованого на вул. Володимирській, в цілях безпеки тимчасово припинена. За фактом інциденту банком подано заяву до правоохоронних органів. Усі інші відділення банку працюють в штатному режимі», – повідомили у банку.
Коментуючи m!nd резонанс навколо фінустанови, у Сбербанку наголосили, що провадять свою діяльність на підставі ліцензії НБУ, дотримуючись норм українського законодавства. «Банк не обслуговував, не обслуговує і не має наміру обслуговувати фізичних і юридичних осіб на підставі документів, виданих на непідконтрольних українській владі територіях, і не здійснює фінансові операції на даних територіях. Банк обслуговує клієнтів виключно на підставі документів, що ідентифікують їх відповідно до вимог українського законодавства», – підкреслили у прес-службі.
В установі запевнили, що ПАТ «СБЕРБАНК» не обслуговує осіб, включених до офіційного переліку причетних до здійснення терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції, і здійснює блокування фінансових операцій таких осіб (з урахуванням рекомендацій FATF і відповідних рішень РНБО і Кабінету Міністрів України).
У свою чергу фінансовий експерт Павло Крапівін наголосив у бесіді з m!nd, що рішення про закриття Сбербанку в Україні, в разі його прийняття на засіданні РНБО, а не за рахунок механізмів НБУ, на вітчизняній банківській системі позначиться негативно. По-перше, таким чином буде створено прецедент закриття банку поза існуючим нормативним полем Національного банку, лише на підставі резонансу в медіа. Це відразу призведе до відтоку клієнтів (власники поточних рахунків і вкладники) з усіх банків з російським капіталом. Позичальники ж, навпаки, всіляко намагатимуться не виконувати свої зобов'язання в очікуванні можливого закриття банку. «Поховати практично будь-який банк можна за допомогою навіть частини тієї інформації і дій, які останнім часом проводяться проти Сбербанку РФ. Згадаймо 2008 рік та «Промінвестбанк». За два тижні практично банк поклали», – говорить він.
Окрім цього, за словами Крапівіна, країна втратить російські банки як джерело фінансування дефіциту бюджету шляхом продажу їм облігацій державної позики, а також – податки, які платять російські банки в Україні; безробітними стануть тисячі банківських співробітників без реальної можливості працевлаштуватися далі за фахом. Отже, загальний рівень довіри до банківської системи України знизиться ще сильніше, а Російська Федерація отримає можливість звернутися в міжнародний суд з відповідним позовом до України.
«Я дуже сподіваюся, що цього не станеться. Відповідно оцінюю ймовірність як невисоку», – водночас зазначив Крапівін.
Заступник голови правління одного з українських банків на умовах анонімності назвав події навколо Сбербанку провокацією. «Причому [це може бути] як провокація з боку РФ, так і з боку українських радикальних сил», – висловив припущення співрозмовник видання.
Відповідаючи на запитання m!nd.ua відносно ініціатив з боку Національного банку України на майбутньому засіданні РНБО, у прес-службі НБУ зазначили лише, що «голова НБУ Валерія Гонтарева як член РНБО візьме участь завтра у засіданні Ради та інформуватиме Раду з питання діяльності дочок російських банків із державним капіталом в Україні».
Стосовно ж можливих пропозицій від банківського регулятора експерт фінансового ринку Дмитро Гриджук висловив припущення, що з урахуванням того, що ситуація досягла найвищої точки напруги, заходи щодо «дочки» російського Сбербанку можуть бути доволі радикальними. «І хоча я вважаю, що ця фінустанова володіє досить інноваційними управлінськими і корпоративними технологіями, отриманими від материнської компанії, будь-який бізнес-крок – будь це банк з чисто українським капіталом, західним чи російським – повинен бути регламентований і легітимний. І тоді не довелося б скликати такий незалежний орган, як Рада з нацбезпеки. Все було б визначено в законодавчому полі банківського сектора», – підкреслив Гриджук.
«Ситуація навколо Сбербанку Росії і його дочірнього банку в Україні дуже дивна і неоднозначна. Досі не зрозуміла позиція самого Сбербанку, і вся історія будується на інформації з новинних агентств. При цьому реакція окремих представників влади, Нацбанку і чомусь МВС в особі [міністра Арсена] Авакова з'явилася моментально, мало не до самих подій, у кращих традиціях так званих «російських журналістів», що ведуть репортажі з гарячих точок ОРДЛО», – підкреслює інвестаналітик Іван Угляниця.
За його словами, дивує подвійна позиція влади щодо блокади ОРДЛО з одного боку, і щодо Сбербанку – з іншого. «Також виникає безліч питань щодо того, що, якщо, припустимо, в зв'язку зі зміною ставлення РФ до документів, виданих в ОРДЛО, російські банки стали обслуговувати громадян з такими документами, то чому тоді немає претензій до інших дочірніх банків з російським корінням, і не тільки державних», – говорить Угляниця.
«Ми б зараз не задавалися з вами цим питанням, якби всі ризики фінансового ринку, особливо політичні, вчасно моніторилися, аналізувалися і керувалися. Можливо, довелося б задовольнитися певними обмеженнями в роботі з фізичними особами, малим бізнесом», – доповнює свого колегу Дмитро Гриджук. Водночас, не слід забувати про те, що будь-які бізнес-процеси, що йдуть врозріз з державною політикою, тягнуть за собою санкції, аж до найжорсткіших, вважає він. «Якими будуть ці санкції і що за ними настане, вирішувати центробанку як регулятору ринку. Безумовно одне: це ще одна втрачена ланка в ланцюжку довіри суспільства до банківської системи», – резюмує Гриджук.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].