Мей – Туску: Питання суверенітету Гібралтару не обговорюється

Мей – Туску: Питання суверенітету Гібралтару не обговорюється

Територіальний конфлікт між Британією та Іспанією знову загострюється

Мей – Туску: Питання суверенітету Гібралтару не обговорюється

Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей заявила Дональду Туску, президенту Європейської ради, що питання суверенітету Гібралтару не буде обговорюватися в межах переговорів щодо процедури Brexit. Про це пише The Guardian.

Зустріч політиків відбулася вперше після запуску процедури і мала на меті намітити дорожню карту основних питань виходу Великобританії з ЄС.

Мей повідомила Туску, що не змінить свою позицію навіть з урахуванням того, що ЄС додав у дорожню карту пропозицію надати Іспанії право вето щодо будь-яких рішень, пов’язаних з Гібралтаром.

Прем'єр дала зрозуміти, що не буде ніяких переговорів про суверенітет Гібралтару без урахування думки людей, які проживають на півострові.

Не бажаючи поглиблювати конфлікт, Мей пропонує «затяжне» обговорення спірної території з Іспанією, але ситуація загострилася, коли 4 квітня Королівський флот наказав іспанському військовому кораблю забратися зі спірних територіальних вод півострова.

Суть конфлікту

Гібралтар знаходиться на крайній південній точці Піренейського півострова під Іспанією, однак юридично він підпорядковується Великобританії. Площа Гібралтару всього 7 кв.км, проте півострів стратегічно важливий для контролю над Гібралтарською протокою, що з'єднує Середземне море і Атлантичний океан.

Мей – Туску: Питання суверенітету Гібралтару не обговорюється
Півострів Гібралтар
фото DR

На Гібралтарі мешкає 30 тисяч жителів, і майже всі вони хочуть залишитися в ЄС. На референдумі минулого літа 95% із них проголосували проти Brexit. Брюссель дає зрозуміти, що за вихід з ЄС Британія поплатиться цією територією, адже якщо Іспанія отримає право вето – вирішальне слово буде за Мадридом.

Офіційно стратегія права вето для Іспанії повинна бути схвалена главами держав і урядів 27 країн-членів ЄС на екстреному саміті 29 квітня.

Тереза Мей дипломатично коментує конфлікт, вважаючи за краще загрузнути в переговорах з Мадридом, ніж вести з Іспанією війну. На питання, що вона збирається робити ─ обговорювати чи воювати, вона, як повідомляє телеканал Sky News, розсміялася і сказала: «Звичайно, обговорювати».

Консерватор Майкл Ховард пророкує повторення конфлікту 80-х між Великобританією і Аргентиною за Фолклендські острови: «Переконаний, що наш нинішній прем'єр-міністр продемонструє таку ж рішучість (як Маргарет Тетчер ─ ред.) у тому, щоб захистити народ Гібралтару», ─ заявив політик.

Гібралтар економічно та культурно пов’язаний з Іспанією. Третина його мешканців працює в Іспанії і щодня перетинає кордон. Багато британців влаштувалися хитро: для економії коштів на житло вони живуть на території Іспанії біля самого кордону з Гібралтаром, а на роботу їздять на півострів, де отримують високі британські зарплати. Ціни на житло в Гібралтарі також високі, тому надвечір вони повертаються в Іспанію. Або їздять велосипедом чи ходять – дійти пішки можна всього за 15 хвилин.

«Brexit може залишити без роботи тисячі людей», ─ повідомляє місцевий журналіст Хайме Фернандес.

Нагадаємо, в 60-х роках вже проводився референдум щодо переходу Гібралтару під владу Іспанії. Але більшість жителів проголосували за Британію. Тоді Мадрид, образившись, оголосив про повну блокаду британських володінь, припинив телефонний зв'язок, морські перевезення і заборонив іспанцям працювати на їх території. «Подібний сценарій може повторитися й зараз», ─ не виключає Фернандес.

Як повідомлялося, 4 квітня 30-річна Кайяне Лопес, яка у 2009 році виграла головний титул на конкурсі краси «Міс світу», стала наймолодшим в історії Гібралтару мером, і відразу ж оголосила, що ця територія «завжди буде англійською».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті