В Угорщині пройшли масові мітинги проти закриття університету Джорджа Сороса

В Угорщині пройшли масові мітинги проти закриття університету Джорджа Сороса

Правлячий режим розглядає університет як осередок вільнодумства

В Угорщині пройшли масові мітинги проти закриття університету Джорджа Сороса
Фото Huszti Istvan / Index

Багатотисячні акції протесту пройшли цими вихідними у Будапешті, столиці Угорщини. Десятки тисяч людей на вулицях міста протестували проти нового законодавства, яке може змусити Центральноєвропейський університет (CEU) покинути країну. Про це повідомляє Reuters.

Законопроект, швидко проведений націоналістичним урядом Віктора Орбана, забороняє інституціям, зареєстрованим за межами Євросоюзу, видавати дипломи без дозволу уряду.

Угорська влада стверджує, що заснований у 1991 році меценатом та мільярдером Джорджем Соросом CEU мав «несправедливу перевагу» перед іншими університетами країни. Угорський прем'єр заявив, що університет Сороса весь час «шахраював», оскільки міг одночасно надавати дипломи угорського та американського зразка.

Експерти вважають, що уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана розглядає Центральноєвропейський університет як осередок ліберальної опозиції, тому й намагається його закрити.

Президент Угорщини Янош Адер має підписати законопроект в понеділок, після чого він набуде чинності. Протестувальники заявляють, що хочуть переконати Адера відхилити законопроект і передати його на розгляд конституційного суду.

«Що ми хочемо від Адера? Вето!, ─ скандував натовп. ─ Вільна країна, вільний університет!»

Голова комітету Бундестагу із зовнішньої політики Норберт Реттґен закликав Євросоюз не допустити запланованого урядом Угорщини закриття університету.

«Законопроект уряду Орбана ─ цілеспрямована спроба витіснити з політичних міркувань з Угорщини Центральноєвропейський університет як визнану в світі наукову установу», ─ наводить слова Норберта Реттґена інформагенція dpa.

Серед університетів світу, де викладають політологію та міжнародні студії, CEU потрапив у 50 найкращих.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті