У І кварталі зростання ВВП сповільниться до 3% – НБУ

У І кварталі зростання ВВП сповільниться до 3% – НБУ

Зараз експерти спостерігають лише початок уповільнення зростання ВВП

У І кварталі зростання ВВП сповільниться до 3% – НБУ
Фото прес-центр НБУ

Національний банк України очікує уповільнення зростання ВВП країни в І кварталі 2017 року відносно до аналогічного періоду 2016 року до 3%, з 4,7% у IV кварталі минулого року. Про це йдеться в інфляційному звіті центробанку.

«Визначальним фактором уповільнення послужила блокада транспортних сполучень на сході країни. Як наслідок почалося більш стрімке падіння показників гірничо-металургійного виробництва та погіршення показників суміжних видів діяльності», – пояснює НБУ.

Споживчий попит в І кварталі залишався стриманим, незважаючи на дворазове підвищення мінімальної заробітної плати.

У той же час НБУ відзначає ознаки збереження високих темпів зростання інвестицій.

«На приплив інвестицій вказувало істотне зростання обсягів виробництва машин та устаткування для потреб усіх основних видів діяльності (у тому числі зростання виробництва залізничного рухомого складу), високі темпи зростання обсягів будівництва та приросту імпорту машинобудівної продукції. При цьому річна динаміка інвестицій формувалася на тлі низької бази порівняння», – прокоментував Нацбанк.

На думку експертів, очікуване уповільнення зростання ВВП в I кварталі говорить про декілька моментів.

«Блокада Донбасу таки мала негативний вплив на економічний розвиток. Та й дані по промисловості підтверджують цю тезу – в І кварталі промислове виробництво пішло в червону зону – мінус 0,7% відносно до І кварталу 2016 року. І це не дивлячись на низьку базу порівняння минулого року», – коментує економіст Віктор Скаршевський.

За його словами, зовнішня економічна кон'юнктура поки ще сприятлива, що дозволило українській економіці не піти в мінус і навіть дозволило досягти короткострокового сезонного зміцнення гривні. «Ключове слово тут – поки. Тому що в другій половині цього року прогнозується суттєве зниження цін на руду, метал і, можливо, на зернові – основні експортні складові української економіки. Так що ми зараз спостерігаємо тільки початок уповільнення», – каже Скаршевський.

У той же час інвестбанкір Иван Угляница вважає зниження темпів росту ВВП сезонним.

«У цілому зниження темпів росту в І кварталі порівняно з IV – це сезонна річ, тому таке уповільнення не дивне. Звичайно, діють і політично-військові фактори. Проте слід зазначити, що Україна продовжує орієнтуватись і сподіватись на ріст переважно в одному напрямку – зовнішні ринки. Тобто цей човен практично не має свого курсу, а пливе за дією переважно зовнішніх факторів. Внутрішні залишаються в депресії. Зокрема, реальні доходи населення продовжують скорочуватися. Судячи з кон'юнктури на світових ринках і продовження  тренду на зниження світових цін на сировину, включаючи сільськогосподарську, сподіватись на диво з цього боку теж не варто. Та і порівняно низька собівартість у місцевому виробництві – єдина конкурентна перевага – це відносно тимчасовий фактор, який зазвичай вичерпує себе за невеликий проміжок часу», – коментує Иван Угляница.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло