Що за вірус Wanna Cry та як із ним боротися

Що за вірус Wanna Cry та як із ним боротися

ІТ-експерти розказали про способи протистояти хакерам

Що за вірус Wanna Cry та як із ним боротися
Iлюстрацiя intel.malwaretech.com

Жертвами хакерської атаки вірусом Wanna Cry стали більше 200 тисяч комп'ютерів у 150 країнах, повідомив глава Європолу. У поліцейській службі ЄС вважають, що постраждалих може виявитися ще більше, передає DW.

«Багато з жертв  представники бізнесу, включаючи величезні корпорації», – зазначив директор поліцейської служби Євросоюзу Роб Уейнрайт.

За його словами, ці дані ще не остаточні, постраждалих може стати більше. «Боюся, що кількість жертв продовжить зростати, коли в понеділок люди вийдуть на роботу і увімкнуть свої комп'ютери», – додав глава Європолу.

Українські ІТ-експерти Геннадій Резниченко та Дмитро Снопченко в ефірі Громадського радіо розповіли про вірус та способи боротьби з ним.

Сам тип вірусу – вірус-здирник (вимагач) не новий і викориcтовується вже 10 років. Але Wanna Cry орієнтований на слабке місце в операційній системі Microsoft. Зловмисники поширили програму-вимагач на робочі станції комп'ютерів. Ця комбінація – використання існуючої вразливості Windows з кодом програми-здирника – отримала такий величезний резонанс.

Для віруса немає різниці, які комп’ютери заражати – це віялова атака, він нападає на будь-які комп’ютери, які підключені до Інтернету, і в яких стоїть піратська Windows або навіть якщо легальна – але не оновлена після квітня ц.р., повідомили програмісти.

Цікаво, що два місяці тому компанія Microsoft знайшла в себе це слабке місце, і тоді ж компанія випустила pach, який закриває цю вразливість. Але його ніхто собі не встановив.

За словами ІТ-експертів, у нас дуже високий рівень піратства, і ті неліцензійні версії Windows, які стоять і в державних установах, і у простих громадян, люди або не оновлюють, або самостійно відключають оновлення.

Найбільш вразливою програмісти назвали Windows XP – саме вона використовувалася в лікарнях Великобританії, які першими стали жертвами атаки.

Експерти сумніваються, що в разі переведення на рахунки зловмисників 300 доларів ті відновлять доступ до зашифрованих файлів. Швидше за все, якщо ви заплатите гроші і хакери зрозуміють, що ці файли для вас важливі, вони вимагатимуть ще і ще грошей.

«Ну і фактично ви фінансуєте зловмисників», – зазначає Снопченко.

Як уникнути зараження:

1. Встановити останню актуальну версію операційної системи. В середньому Microsoft випускає раз на місяць такі пакети оновлень. В екстремальних випадках такі пакети оновлення випускаються протягом доби.

2. Перевстановити останні версії «Офісу» і всіх програм, які ви використовуєте щодня.

3. Наявність антивіруса на комп'ютері.

4. Не відвідувати підозрілих сайтів.

Якщо ваш комп’ютер вже заражено, програмісти рекомендують:

1. Провести глибоку чистку техніки і з допомогою антивіруса видалити вредоносну програму.

2. Чекати, поки хтось із геніїв придумає дешифратор – програму, яка відновить зашифровані файли.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло