Reuters: Шанси Великобританії на «безболісний» Brexit тануть після виборів у країні

Reuters: Шанси Великобританії на «безболісний» Brexit тануть після виборів у країні

ЄС максимально звузив можливість Британії уникнути «жорсткого» виходу із блоку

Reuters: Шанси Великобританії на «безболісний» Brexit тануть після виборів у країні
фото Shutterstock

Наполегливе бажання прем’єр-міністра Великобританії Терези Мей провести перемовини щодо Brexit наступного понеділка викликають питання у британців, які вважають, що після провальних виборів їй слід би було прагнути залишитись у єдиному ринку Євросоюзу. Про це повідомляє Reuters.

Однак, за останній рік після того, як Британія проголосувала за вихід з ЄС , інші 27 країн-членів блоку зміцнили спільну позицію і звузили шанси країни уникнути «жорсткого» Brexit.

Наступні сценарії показують, що може трапитись після того, як виборці не виправдали сподівань Мей щодо формування більшості та зробили її залежною від ірландської партії прихильників Brexit і політичних суперників, які тільки і чекають можливості її змістити.

1.       «Жорсткий» Brexit

Мей, колишня прихильниця членства в ЄС, «подала на розлучення» в березні, маючи на увазі, що Британія залишить єдиний ринок і митний союз, припинить нагляд за судом ЄС, бюджетні внески до ЄС та вільну міграцію з ЄС до Британії.

Після завершення перехідного періоду, Мей хоче підписати пакт щодо вільної торгівлі між ЄС та Великобританією.

Згідно статті 50 договору ЄС, Великобританія припинить членство у блоці 30 березня 2019 року, незалежно від того, чи дійдуть обидві сторони «спільного знаменника», щоб не залишати бізнес та громадян в правовому вакуумі.

Парламентер ЄС з питань Brexit Мішель Барньє має інструкції створити такі умови угоди, які б зберегли права 3 мільйонів громадян ЄС у Британії, відновили гроші, що належать Лондону (імовірно $65 млрд) та обмежили будь-яку можливу шкоду Північній Ірландії від «жорсткого» кордону між ЄС та Британією.

Якщо ці умови будуть виконані, лідери країн-членів блоку можуть розпочати перемовини переходу до угоди про вільну торгівлю.

АЛЕ… Брюссель сподівався, що партія Мей отримає більшість місць у парламенті, що допомогло б піти на усі компроміси, які передбачає цей сценарій.  Деякі чиновники ЄС зараз сумніваються чи залишиться Мей при владі, якщо піде на прийняття європейських вимог.

2.       «Жорсткий» Brexit без підписання угоди

Мей заявляла, що «відсутність угоди, краща за погану угоду».

АЛЕ… Лідери ЄС вважають, що вона блефує, тому що відсутність угоди означатиме економічний та правовий хаос.

Також, Мей повідомила раніше, що Британія відмовляється сплачувати ЄС мільярди за вихід.

3.       Відмова від Brexit

Рік тому, 48% британців проголосували за залишення у складі Євросоюзу, до їх числа входили депутати від основних партій, більшість шотландців і ірландців. Деякі і досі чіпляються за надію на збереження членства у блоці.

АЛЕ… Ця надія зараз, здається, втраченою, оскільки як великі британські партії, так і Брюссель приймають Brexit.

По-перше, Британії необхідно буде сформувати новий уряд, який мав би бажання припинити Brexit, що малоймовірно, з огляду на позиції консервативної та лейбористської партій.

По-друге, прохання Британії про вихід не може бути скасовано , згідно статті 50.

По-третє, необхідна буде згода ЄС, скоріше всього, одноголосна підтримка 27 країн-членів блоку. Також, проведення нового британського референдуму розтягнеться у часі.

4.       Пізній Brexit

Політичний хаос у Великобританії спричинив можливу затримку переговорів. Стаття 50 передбачає подовження терміну на два роки, якщо це рішення підтримано одностайно.

АЛЕ… Лідери ЄС сумніватимуться у наданні додаткового часу, оскільки їм необхідно, щоб Британія встигла вийти зі складу ЄС до виборів до Європарламенту у травні 2019.

5.       Англійський Brexit

Уряд Шотландії наполягає на спеціальній угоді, яка б залишила її на єдиному ринку, а за відсутності такої можливості, шотландці готові відділитись та залишитись у ЄС або заново увійти до блоку. Північна Ірландія і ,зокрема юніоністські союзники Мей також хочуть уникнути створення жорсткого кордону між Британією та ЄС.

АЛЕ… Мей та ЄС сумніваються у «диференційованій угоді» стосовно Шотландії. Крім того, шотландські націоналісти втратили місця у парламенті після виборів і не зможуть жодним чином загрожувати новим голосуванням за незалежність. Для Ірландії, такий сценарій є надзвичайно складним, оскільки він підняв би торгові бар’єри  між Північною Ірландією та рештою Великобританії.

6.       «М’який» Brexit

Противники припускають, що за таким сценарієм, Британія має принаймні залишитись в єдиному ринку заради збереження робочих місць та торгівлі.

АЛЕ… В той час як лідери ЄС не виключають такої можливості, вони висувають свої жорсткі умови, далекі від того, на що сподіваються прихильники виходу країни з ЄС.

Британські прихильники «мякого» Brexit стверджують, що ЄС, особливо великі експортери до Британії , можна переконати. Але, здається, блок не збирається порушувати свої рішення. Таким чином, перемовини щодо «м’якого» виходу можуть бути марною втратою часу.

У жовтні Дональд Туск сказав: «Єдиною альтернативою «жорсткого» Brexit є його скасування».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті