Як введення мита на українську арматуру в Єгипті вплине на вітчизняних експортерів

Як введення мита на українську арматуру в Єгипті вплине на вітчизняних експортерів

Єгипет не зможе повністю задовольнити потреби в арматурі за рахунок внутрішнього ринку, тому українським виробникам доведеться запропонувати конкурентну ціну

Як введення мита на українську арматуру в Єгипті вплине на вітчизняних експортерів
Фото прес-центр Метінвест

Минулого тижня, 7 червня, стало відомо, що Міністерство торгівлі і промисловості Єгипту оголосило про введення тимчасового мита на імпорт арматури з Китаю, Туреччини та України терміном у чотири місяці. Мито буде встановлено на рівні 17% для Китаю, 10–19% для Туреччини та 15–27% – для України.

Виробництво арматури в Україні у 2016 році впало на 943 000 тонн (-26%) порівняно з довоєнним 2013 роком. Втрати були пов'язані з перебоями в роботі Єнакіївського МЗ (з березня 2017-го завод захоплено «владою» ДНР, і його доля залишається невизначеною).

Експорт прокату з України в 2016 році скоротився проти 2013 року пропорційно падінню виробництва – на 24%. Якщо у 2013 році в Україні було вироблено 28,354 млн тонн прокату, то в 2016-му – лише 21,41 млн тонн. Відповідно експорт прокату скоротився з 23,14 млн тонн до 17,69 млн тонн.

Водночас українська арматура на зовнішніх ринках продовжувала користуватися попитом. Скорочення експортних продажів арматури в 2016 році порівняно з іншими видами прокату було менш значним, лише на 11% поступаючись показникам 2013-го. Відповідно частка арматури в товарній структурі українського експорту прокату зросла з 11% (2013) до 12,8% (2016).

Втрати на ринках СНД, і перш за все в Росії, після початку активної фази військового протистояння на Донбасі українські експортери арматури намагаються компенсувати за рахунок поставок на ринки країн Африки, Близького Сходу та Європи.

Виробництво і експорт арматури в Україні в 2013–2016 роках, тис. тонн

Джерело: Держстат

«Єгипет був одним з найбільш ємних зростаючих ринків збуту, приріст продажів на якому за останні роки склав понад півмільйона тонн. Знайти альтернативу розміщенню такого обсягу в інших регіонах буде непросто. Водночас ніша для українських експортерів в Єгипті закриється не до нуля. Мита, хоча і меншого розміру, отримають і конкуренти з Туреччини і Китаю. Єгипет за рахунок власного виробництва повністю свої потреби найближчим часом не закриє. Отже можливості поставок з України залежатимуть від можливості запропонувати конкурентну привабливу ціну», – коментує експерт «Укрпромзовнішекспертизи» Олег Гнітецький.

За словами експерта, експортери тепер мають шукати альтернативні ринки в Африці, на Близькому Сході, в Азії. Також на внутрішньому ринку ніша у зв'язку з необхідністю відновлення зруйнованої/зношеної інфраструктури, і не тільки на Сході, досить велика (якщо знайдуться інвестиції).

Регіональна структура експорту арматури з України в 2013–2016 роках, тонн

Джерело: Держстат


Країни – імпортери української арматури в 2013–2016 роках, тонн

Джерело: Держстат

Як введення мита на українську арматуру в Єгипті вплине на вітчизняних експортерів
Фото прес-центр Метінвест

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті