Як введення мита на українську арматуру в Єгипті вплине на вітчизняних експортерів
Єгипет не зможе повністю задовольнити потреби в арматурі за рахунок внутрішнього ринку, тому українським виробникам доведеться запропонувати конкурентну ціну

Минулого тижня, 7 червня, стало відомо, що Міністерство торгівлі і промисловості Єгипту оголосило про введення тимчасового мита на імпорт арматури з Китаю, Туреччини та України терміном у чотири місяці. Мито буде встановлено на рівні 17% для Китаю, 10–19% для Туреччини та 15–27% – для України.
Виробництво арматури в Україні у 2016 році впало на 943 000 тонн (-26%) порівняно з довоєнним 2013 роком. Втрати були пов'язані з перебоями в роботі Єнакіївського МЗ (з березня 2017-го завод захоплено «владою» ДНР, і його доля залишається невизначеною).
Експорт прокату з України в 2016 році скоротився проти 2013 року пропорційно падінню виробництва – на 24%. Якщо у 2013 році в Україні було вироблено 28,354 млн тонн прокату, то в 2016-му – лише 21,41 млн тонн. Відповідно експорт прокату скоротився з 23,14 млн тонн до 17,69 млн тонн.
Водночас українська арматура на зовнішніх ринках продовжувала користуватися попитом. Скорочення експортних продажів арматури в 2016 році порівняно з іншими видами прокату було менш значним, лише на 11% поступаючись показникам 2013-го. Відповідно частка арматури в товарній структурі українського експорту прокату зросла з 11% (2013) до 12,8% (2016).
Втрати на ринках СНД, і перш за все в Росії, після початку активної фази військового протистояння на Донбасі українські експортери арматури намагаються компенсувати за рахунок поставок на ринки країн Африки, Близького Сходу та Європи.
Виробництво і експорт арматури в Україні в 2013–2016 роках, тис. тонн
Джерело: Держстат
«Єгипет був одним з найбільш ємних зростаючих ринків збуту, приріст продажів на якому за останні роки склав понад півмільйона тонн. Знайти альтернативу розміщенню такого обсягу в інших регіонах буде непросто. Водночас ніша для українських експортерів в Єгипті закриється не до нуля. Мита, хоча і меншого розміру, отримають і конкуренти з Туреччини і Китаю. Єгипет за рахунок власного виробництва повністю свої потреби найближчим часом не закриє. Отже можливості поставок з України залежатимуть від можливості запропонувати конкурентну привабливу ціну», – коментує експерт «Укрпромзовнішекспертизи» Олег Гнітецький.
За словами експерта, експортери тепер мають шукати альтернативні ринки в Африці, на Близькому Сході, в Азії. Також на внутрішньому ринку ніша у зв'язку з необхідністю відновлення зруйнованої/зношеної інфраструктури, і не тільки на Сході, досить велика (якщо знайдуться інвестиції).
Регіональна структура експорту арматури з України в 2013–2016 роках, тонн
Джерело: Держстат
Країни – імпортери української арматури в 2013–2016 роках, тонн
Джерело: Держстат

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].