НБУ: на 20 найбільших бізнес-груп припадає половина всіх кредитів
Біля 75% кредитів цих компаній не обслуговуються
Українська банківська система характеризується вкрай високою концентрацією кредитів, що створює істотні ризики для банків. Про це йдеться в третьому звіті про фінансову стабільність Національного банку України (НБУ).
За даними НБУ, 20 найбільших груп позичальників, які об'єднують приватні компанії, контрольовані спільними власниками, займають 49% валового і 32% чистого (за вирахуванням резервів) корпоративного кредитного портфеля платоспроможних банків.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
«Проблеми окремих фінансово-промислових груп у такому випадку мають істотний вплив на ліквідність і платоспроможність усього сектора. Ризики високих кредитних концентрацій значною мірою реалізувалися протягом кризи 2014–2016 років. Державні банки понесли найбільш істотні збитки через високі концентрації», – йдеться в повідомленні.
У НБУ відзначають, що в Україні бізнес-групи характеризуються складною, часто непрозорою структурою, загальним бенефіціаром і, як правило, активами в декількох галузях.
«Кредитування учасників таких груп створює підвищені ризики як для окремих банків, так і для системи, адже фінансові труднощі в одному з напрямків бізнесу в багатьох випадках призводять до припинення обслуговування боргів всієї групи», – вказують у НБУ.
Так, у результаті кризи 2014–2016 років рівень дефолтів юридичних осіб, що входять в бізнес-групи, виявився вищим, ніж в інших бізнесів.
Частка непрацюючих кредитів у 20 найбільших груп позичальників на 1 квітня 2017 року склала 75%, що значно вище середнього рівня у системі – 55%.
Серед причин такої ситуації НБУ називає видачу кредитів на неринкових умовах, зокрема кредитування пов'язаних осіб банками, що входять в ті самі бізнес-групи, що і позичальники.
Раніше повідомлялось, що з початку 2017 року системні ризики для української банківської системи в цілому зменшилися, і така тенденція продовжиться у другому півріччі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.