НБУ: на 20 найбільших бізнес-груп припадає половина всіх кредитів

НБУ: на 20 найбільших бізнес-груп припадає половина всіх кредитів

Біля 75% кредитів цих компаній не обслуговуються

Українська банківська система характеризується вкрай високою концентрацією кредитів, що створює істотні ризики для банків. Про це йдеться в третьому звіті про фінансову стабільність Національного банку України (НБУ).

За даними НБУ, 20 найбільших груп позичальників, які об'єднують приватні компанії, контрольовані спільними власниками, займають 49% валового і 32% чистого (за вирахуванням резервів) корпоративного кредитного портфеля платоспроможних банків.

«Проблеми окремих фінансово-промислових груп у такому випадку мають істотний вплив на ліквідність і платоспроможність усього сектора. Ризики високих кредитних концентрацій значною мірою реалізувалися протягом кризи 2014–2016 років. Державні банки понесли найбільш істотні збитки через високі концентрації», – йдеться в повідомленні.

У НБУ відзначають, що в Україні бізнес-групи характеризуються складною, часто непрозорою структурою, загальним бенефіціаром і, як правило, активами в декількох галузях.

«Кредитування учасників таких груп створює підвищені ризики як для окремих банків, так і для системи, адже фінансові труднощі в одному з напрямків бізнесу в багатьох випадках призводять до припинення обслуговування боргів всієї групи», – вказують у НБУ.

Так, у результаті кризи 2014–2016 років рівень дефолтів юридичних осіб, що входять в бізнес-групи, виявився вищим, ніж в інших бізнесів.

Частка непрацюючих кредитів у 20 найбільших груп позичальників на 1 квітня 2017 року склала 75%, що значно вище середнього рівня у системі – 55%.

Серед причин такої ситуації НБУ називає видачу кредитів на неринкових умовах, зокрема кредитування пов'язаних осіб банками, що входять в ті самі бізнес-групи, що і позичальники.

Раніше повідомлялось, що з початку 2017 року системні ризики для української банківської системи в цілому зменшилися, і така тенденція продовжиться у другому півріччі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло