Відтік іноземних інвестицій з російського ринку триває з кінця лютого

Відтік іноземних інвестицій з російського ринку триває з кінця лютого

Вже виведено понад $ 1,6 млрд з російських акцій

Іноземні інвестори скорочують вкладення в активи РФ вже четвертий місяць поспіль. Вони вже вивели з російських акцій понад $ 1,6 млрд за цей період, що є максимальним відтоком за останні три з половиною роки. Втеча інвесторів пов'язують з нереалізованими очікуваннями щодо зближення США і Росії, загостренням корпоративного конфлікту між «Роснефтью» і АФК «Система», і падінням цін на нафту.

Про це повідомляє Комерсант.

За даними Emerging Portfolio Fund Research (EPFR), іноземні інвестори й далі скорочують вкладення до фондів, орієнтовані на російський фондовий ринок. Спираючись на дані «Ренесанс Капіталу», обсяг коштів, виведених з таких фондів за тиждень, що закінчився 28 червня, перевищив $ 83 млн. Відтік іноземних інвестицій з російського ринку триває з кінця лютого. За чотири місяці він перевищив $ 1,6 млрд.

Відтік інвестицій з російських фондів відбувається водночас із їх припливом до активів інших країн, що розвиваються. За даними EPFR, минулого тижня фонди emerging markets залучили майже $ 1,9 млрд, а за чотири місяці – майже $ 28 млрд. Російський ринок акцій опинився в числі аутсайдерів. З Китаю було виведено $ 4 млрд, але розмір цього ринку істотно більше російського. Лідерами по залученню коштів серед країн БРІК стали Індія і Бразилія, до фондів яких за чотири місяці було інвестовано відповідно $ 2,6 млрд і $ 1 млрд.

Більший обсяг коштів російські фонди втрачали тільки три з половиною роки тому. Тоді інвестори були стурбовані діями Федеральної резервної системи США щодо згортання монетарних стимулів, а також низькими темпами зростання економік країн, що розвиваються, в тому числі і російської. З серпня 2013 роки за сім місяців майже безперервного втечі інвесторів російські фонди втратили $ 2,47 млрд, а всі фонди, орієнтовані на emerging markets, втратили більше $ 44 млрд.

Наразі іноземні інвестори негативного сприймають російський ринок. Цьому ставленню сприяють в першу чергу внутрішні ризики, які привели до погіршення інвестиційного клімату у країні. Невиправдані очікування щодо зближення Вашингтона і Москви після обрання нового президента США є однією з причин такого настрою. Відомо, що у червні Сенат США підготував законопроект про розширення антиросійських санкцій. Рада ЄС також продовжила секторальні санкцій проти РФ. У п'ятницю Москва зробила відповідні дії, продовживши обмеження.

«Ситуація навколо АФК «Система», безумовно, не покращує інвестиційний клімат на російському ринку, однак поки вплив даної історії на ринок обмежується, по суті, динамікою котирувань паперів самого холдингу і частково МТС», – зазначає начальник управління інвестицій «Райффайзен Капіталу» Володимир Вєдєнєєв.

Песимістичним настроям іноземних інвесторів сприяє і низька ефективність угоди ОПЕК +, оскільки глобальні запаси нафти скорочуються набагато повільніше, ніж очікувалося.

Минулого тижня ціни на нафту Brent опускалися до позначки $ 45 за барель, що є мінімальним значенням з 14 листопада минулого року. З урахуванням подальшого відновлення (приріст 6%) за підсумками п'ятничних торгів котирування зупинилися біля позначки $ 47,4 за барель, а це на 11% нижче значень, що передували травневим рішенням ОПЕК про пролонгацію угоди про обмеження видобутку нафти.

«Ціни на нафту помітно знизилися на тлі розчарувань, пов'язаних з ростом видобутку в США і відсутністю прогресу в зниженні запасів нафти в країнах ОЕСР, – це не сприяє притоку інвестицій в російські акції», – зазначив Володимир Вєдєнєєв.

Учасники ринку не виключають подальшого розпродажу рублевих активів у таких умовах, хоча і розуміють, що продаж буде відбуватися у менших обсягах. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло