Рада НБУ: Державні банки мають 72% непрацюючих кредитів, приватні – 26%

Рада НБУ: Державні банки мають 72% непрацюючих кредитів, приватні – 26%

Частка непрацюючих кредитів суттєво збільшилася у зв’язку з переоцінкою якості кредитів Приватбанку

Частка непрацюючих кредитів у банках з часткою держави в капіталі станом на початок червня поточного року становила 72%, тоді як у банках з приватним капіталом – близько 26%. Про це говориться у Рішенні Ради Національного банку України, яке було оприлюднено на сайті НБУ 5 липня.

«Водночас протягом 2015 – січня-травня 2017 років зберігалася тенденція щодо погіршення якості кредитного портфеля банків. При цьому частка непрацюючих кредитів суттєво збільшилася у зв’язку з переоцінкою якості кредитів ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» після націоналізації. Приріст непрацюючих кредитів також зумовили, зокрема запровадження нових підходів щодо оцінки розміру кредитного ризику та зміни класифікації активів (Постанова Правління Національного банку №351 «Про затвердження Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями»). Як наслідок частка непрацюючих кредитів у загальному обсязі кредитування станом на початок червня 2017 року збільшилася до близько 56%, тоді як у попередні 3 роки була нижчою 40%, а станом на початок 2015 року була близькою до 25%», – деться у повідомлені.

У НБУ вважають, що є ризики погіршення якості кредитного портфеля банківської системи з огляду на повільне відновлення прибуткової діяльності та збільшення прибутків низки великих підприємств у зв’язку з торгівельною блокадою окупованих районів Донецької та Луганської областей.

«З огляду на те, що обслуговування значної частки непрацюючих кредитів є проблематичним, наразі є необхідність дослідження питання стосовно актуальності та економічної обґрунтованості внесення законодавчих змін у сфері оподаткування з метою упередження подальших збитків банківської системи у зв’язку з резервуванням та списанням непрацюючих кредитів», – йдеться у повідомлені.

Крім того, близько половини роздрібного кредитного портфеля банків становлять кредити, надані в іноземній валюті до заборони валютного кредитування в 2009 році. Із них частка непрацюючих кредитів згідно з оцінками Національного банку становить 95%, тоді як відповідна частка за кредитами, наданими в національній валюті, – 25%.

Нагадаємо, Національний банк України оцінив, що на поповнення капіталу Приватбанку було витрачено майже 5% ВВП. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті