Reuters: Колишній бойовик ІДІЛ Марат Нурмагомедов проживає в Україні

Reuters: Колишній бойовик ІДІЛ Марат Нурмагомедов проживає в Україні

Він говорить, що розчарувався у ІДІЛ та хоче повернутись до спокійного життя

Агентство Reuters знайшло колишнього бойовика ІДІЛ російського походження, Марата Нурмагомедова, що після втечі з Сирії перебрався жити до України.

Як повідомляє сам Нурмагомедов, до Сирії він потрапив у 2013 році і став бойовиком терористичної організації «Ісламська держава». Через кілька місяців, він розчарувався в ідеології угрупування, за що був арештований на 4 місяці. Згодом, знов присягнувши на вірність ІДІЛ, але лише задля того, щоб втекти.

Із Сирії він втік до Туреччини, де йому вдалось отримати паспорт на інше ім’я. Через кілька місяців його затримали та запропонували добровільно поїхати до будь-якої країни за бажанням. Нурмагомедов обрав Україну.

33-річний мусульманин з Дагестану легко пройшов паспортний контроль через те, що українські прикордонники не використовують електронну базу даних, яка містить обличчя осіб, що підозрюються у тероризмі в Росії.

Москва та Київ скоротили обмін розвідданими після незаконної анексії Криму Росією та підтримки країною сепаратистів на сході України. Reuters  не вдалось з’ясувати чи використовувались ці бази до 2014 року.

Під час інтерв’ю кореспондентам Reuters Нурмагомедов сказав, що в Україні досі не знають хто він насправді.

«Тут тихо. Якщо ти ні у чому не помічений, ніхто тобою не зацікавиться», – сказав він. 

Якщо він повернеться в Росію, йому загрожує 15 років ув’язнення за участь у конфліктах за кордоном, яка суперечить російським національним інтересам.

Зараз він відмовляється від радикального ісламізму та переконує, що не становить небезпеки для інших: «Я не хочу підривати когось у метро… Моя мета – вивчати іслам та повернутись до спокійного життя».

Після переїзду Нурмагомедова до України, його старшого брата, московського бізнесмена,  було заарештовано за фінансування тероризму. Їх батько, Казим, пояснює, що гроші призначались для порятунку молодшого сина, зокрема для його втечі з ІДІЛ.

Російські чиновники повідомляють, що на стороні «Ісламської держави» в Іраку та Сирії воюють тисячі людей із пострадянських республік.  Один з них сказав, що «досить багато» колишніх джихадистів проживають зараз в Україні, але не уточнив скільки саме.

СБУ повідомила, що вона забороняє іноземним бойовикам в’їжджати до країни, але з 2015 року за злочини пов’язані з діяльністю ІДІЛ було засуджено 9 осіб.

Українська міграційна служба сказала, що не має даних про жодних  російських ісламістів, що проживають в Україні. ФСБ Росії на запит не відповіла. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті