Політична криза у Швеції: через витік інформації звільнять одразу трьох міністрів

Політична криза у Швеції: через витік інформації звільнять одразу трьох міністрів

Контракт із IBM Sweden призвів до витоку секретних даних про майже всіх громадян Швеції

Політична криза у Швеції: через витік інформації звільнять одразу трьох міністрів
Стокгольм, Швеція
Фото Shutterstock

Одразу три шведських міністри – оборони, внутрішніх справ і транспорту – можуть втратити свої посади через масштабний витік персональних даних держслужбовців, військових та звичайних громадян Швеції, повідомляє Reuters.

Парламент Швеції у найближчі кілька тижнів розгляне питання винесення вотуму недовіри міністру оборони Петеру Хультквісту, міністру внутрішніх справ Андерсу Ігеману і міністру інфраструктури Анні Юханссон.

Про це заявили лідери чотирьох опозиційних партій Швеції на спільній прес-конференції.

Для винесення вотуму недовіри потрібні голоси парламентської більшості – 349 голосів. З великою імовірністю, голосування буде позитивним.

Втрата трьох ключових міністрів стане серйозним ударом по уряду, тому прем’єр-міністр Стефан Льовен через тиск збирається оголосити позачергові вибори. Однак вони не замінюють основні вибори, які повинні відбутися восени 2018 року, а це означає, що в країні двічі пройдуть вибори з різницею менше ніж рік.

Причина кризи – масштабний витік персональних даних держслужбовців країни, який стався ще у 2015 році, але до цього часу ретельно приховувався владою країни.

Премʼєр заявляє, що сам дізнався про цей витік тільки в 2017 році.

Як зазначає видання, транспортне управління Швеції уклало контракт з IBM Sweden на обслуговування бази даних про транспорт країни, в тому числі поліцейського і військового, а також про водійські права громадян Швеції. Це призвело до витоку секретних даних. У руки кіберзлочинців потрапила інформація про комунікації між транспортним управлінням та іншими 34 шведськими органами влади. Крім того, вони отримали доступ до відомостей про судимість шведських громадян, про кримінальні провадження, і навіть персональні дані учасників військових операцій у Лівії в 2011 році.

«Те, що сталося в транспортному управління, – це катастрофа. Це дуже серйозно і ставить під удар шведських громадян», – зазначив прем’єр-міністр.

«Уся країна в небезпеці, – коментує один з опозиційних лідерів. – Особисті дані про людей могли потрапити не в ті руки, а уряд не може відповісти, чому він не підійшов до цього більш серйозно раніше. Це одна з найсерйозніших загроз безпеці країни за час моєї роботи в політиці. Ми вимагаємо відповідальності за те, що сталося».

Співголова Європейської Ради з міжнародних відносин Карл Більдт написав у Твіттері:

«Криза з кібер-безпекою в Швеції перетворюється на державну кризу. Вотум недовіри трьом міністрам. Головна драма ще попереду».

«У нас тут «невелика» криза в Швеції, – пишуть користувачі соцмереж. – Нічого такого, просто вся секретна інформація про ВСІХ громадян і військових витекла у відкритий доступ».

IBM Sweden зазначила, що не коментує свої стосунки з клієнтами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті