НБУ, ЄБA та НАБУ проти того, щоб «Укрпошта» надавала банківські послуги

НБУ, ЄБA та НАБУ проти того, щоб «Укрпошта» надавала банківські послуги

Експерти схиляються до думки, що частка державних банків вже і так надто значна в Україні

НБУ, ЄБA та НАБУ проти того, щоб «Укрпошта» надавала банківські послуги
Фото Укрпошта

Плани «Укрпошти» запустити «поштові рахунки» – аналог банківського продукту – від депозиту до можливості зберігати гроші на поточному рахунку можуть не здійснитися. У Нацбанку (НБУ), Незалежній асоціації банків України (НАБУ), та Європейській Бізнес Асоціації (ЄБA) переконані, що прийняття закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг в сфері поштового зв'язку» (№6601) негативно позначиться на регулюванні ринку банківських послуг та призведе до викривлення умов конкуренції на ньому.

У НАБУ наголошуть, шо законопроектом №6601 «Укрпошта» отримає можливість без отримання банківської ліцензії відкривати та обслуговувати поштові рахунки фізичних та юридичних осіб, залучати їх кошти на депозити, здійснювати емісію платіжних карток, валюто-обмінні та розрахункові операції. При цьому, держпідприємство не буде брати участь у системі гарантування вкладів фізичних осіб.

«Відповідно до схвалених Урядом у лютому 2016 року «Засад стратегічного реформування державного банківського сектору» (далі – Стратегія), однією з цілей реформування визначено зменшення присутності держави на банківському ринку та поступовий продаж більшості державних банків приватним та/або міжнародним інституційним інвесторам. Представники Уряду постійно наголошують, що поступовий вихід держави з капіталу держбанків (зменшення «державної» частки на банківському ринку) є пріоритетом Стратегії. У Меморандумі з Міжнародним валютним фондом від 2 березня 2017 року. Україна підтвердила свої зобов’язання щодо реалізації Стратегії щодо державних банків, тому Законопроект має узгоджуватись із стратегічними цілями держави щодо розвитку фінансового ринку. Натомість, основною ідеєю Законопроекту є реорганізація національного оператора поштового зв'язку (далі – Укрпошта) у нового гравця банківського ринку із 100% участю держави у капіталі», – говориться у листі НАБУ до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. 

У листі Європейської Бізнес Асоціації до голови антимонопольного комітету України зазначається, що наразі частка держави у банківській системі досить велика (37% портфелю кредитної заборгованості, 56% портфелю клиєнтських коштів, 74% активних платіжних карток). Крім того у асоціації наголошують, що «Укрпошті» знадобляться значні інвестиції для побудови процесінгової системи. 

У НБУ відзначають, що законопроект не містить гарантії повернення коштів клієнтам «Укрпошти», тобто не передбачає зобов'язання нарівні з банками здійснювати внески до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Натомість експерти пропонують оператору тісніше працювати з банками на підставі агентських договорів. 

«Банківський ринок та Укрпошта можуть знайти шляхи взаємовигідної співпраці без кардинального перевертання всієї системи і діючих правил з ніг на голову. Мережа Укрпошти нараховує 11,5 тис. офісів, з яких 6,8 тис відділень збиткові. 80% відділень Укрпошти знаходяться в сільській місцевості, де населення не перевищує 2 тис. чоловік. Це ті села, де банківських відділень практично нема і, враховуючи тенденцію до скорочення мереж, навряд чи появляться. І тут Укрпошта може знайти свою прибуткову нішу в якості банківського агента, надаючи необхідні для жителів цих маленьких селищ фінансові послуги», – додає виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова.

Нагадаємо, у свою чергу в коментарі Mind в «Укрпошті» відповіли, що деякі факти, що вказані в релізі НБУ, не дуже точно відображають суть законопроекту.

«Чекаємо офіційної відповіді НБУ, щоб відпрацювати всі зауваження до законопроекту. Деякі факти, відображені в релізі, не зовсім точно відображають суть законопроекту, але ми готові максимально врахувати побажання, що не змінюють суті даного законопроекту  – як гравців банківського ринку, так і регулятора. Будемо раді взяти участь у відкритій професійній дискусії щодо важливості цього закону для економіки країни і доступності фінансових послуг», – відповів в. о. генерального директора «Укрпошти» Ігор Смілянський.

Раніше Ігор Смілянський заявляв, що очолюване ним підприємство розраховує з середини 2018 року розпочати надання ряду фінансових послуг, якщо вищевказаний проект закону буде підтриманий восени 2017 року.

«Укрпошта» має намір запустити послугу «поштові рахунки». Ігор Смілянський, гендиректор «Укрпошти» розповів Mind, як вона працюватиме. Читайте повне інтерв’ю тут: http://bit.ly/2qhUNsi.

Posted by Mind UA on Wednesday, 10 May 2017

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло