Україна на висоті у рейтингу свободи від Freedom House, Росія наближається до диктатури
Показники України були б іще вищими, якби не військовий конфлікт і окупація

У свіжому Рейтингу свободи, підготовленому міжнародною правозахисною організацією Freedom House, Україна розташувалася на 61-му місці, потрапивши у категорію «частково вільні», разом із такими країнами, наприклад, як Мексика, Колумбія, Танзанія, Замбія, Індонезія, у яких схожі показники, таких країн у світі 59 (30%).
А от Росія і Білорусь, згідно з підрахунками експертів, віднесені до категорії «невільні» – у них по 20 балів. «Невільних» країн, де панує диктатура чи автократія, у світі аж 49 (25%). Північна Корея з 3-ма балами розташувалася внизу десятки «найгірші з найгірших», але «пробила дно» охоплена війною Сирія – в неї -1 бал.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

Цікаво, що Крим було оцінено як окрему територію – за рівнем свободи в 9 балів він майже наближається до Північної Кореї, зважаючи на політичні утиски національних меншин – кримських татар та українців.
На щастя, найбільше у світі «вільних» країн, де процвітає демократія і надзвичайно високий рівень соціальної захищеності населення. Таких країн – 87 (45%). Очолюють цей рейтинг скандинавські країни – Фінляндія, Швеція та Норвегія, в яких по 100 балів (зі 100 максимально можливих). Канада має 99 балів, Австралія – 98, Португалія – 97, Ірландія та Швейцарія – 96, Великобританія та Німеччина – 95, Франція – 90, сусідня Польща, США й Італія – по 89 балів.

Як не дивно, Чилі – навільніша країна в Латинській Америці – в неї 94 бали. А серед африканських країн дивує рівнем свободи Гана – 84 бали, трохи відстає ПАР зі 78 балами. Однак переважна більшість кран на африканському континенті – «невільні».
Укладачі рейтингу зазначають, що зі зростанням популярності популістських та крайніх правих партій рівень свободи у світі 11-й рік поспіль знижується.
У 2016 році регіон Близького Сходу і Північної Африки мав найгірші рейтинги свободи в світі, за ним іде Євразія.
У трійку країн, де за минулий рік відбулося найбільш різке зниження свободи, потрапили Гамбія, Туреччина і Центрально-Африканська Республіка. До переліку таких країн з однаковим показником -12 потрапили і Україна з Росією, однак причини, очевидно, різні. Якщо в Україні це військовий конфлікт і окупація частини територій, то в Росії – зростання тиску на свободу слова з боку влади.

Дискусію серед громадськості викликала карта України від Freedom House, де український Крим виділено тим самим кольором, що й Росію. Організацію звинуватили у визнанні Криму російським. Однак представник організації в Україні Зорян Кісь пояснив, що карта відображає рівень свободи і демократії в світі, а не політичну належність територій.
«Це не політична карта, а карта рівня свободи і демократії. Позиція Freedom House – чітка і не зміниться: Крим – це Україна. Тут не може бути ніякої дискусії», – заявив він.
Так само на карті Freedom House «невільне» Придністров’я зображене іншим кольором, ніж «частково вільна» решта Молдови, зазначив Кісь.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.