Громадянство України стало менш привабливим за останні роки – дослідження

Громадянство України стало менш привабливим за останні роки – дослідження

Однак у даних за 2016 рік ще не брався до уваги безвізовий режим, який може значно підняти позицію України в 2017 році

Громадянство України стало менш привабливим за останні роки – дослідження
фото Shutterstock

Україна посіла 99-е місце в щорічному Індексі громадянств світу, складеному компанією TheHenley & Partners. Наступного року експерти обіцяють значне покращення позиції країни – у зв’язку з безвізом. 

Індекс громадянств світу (Quality of Nationality Index,QNI) – це незалежна оцінка громадянств різних держав. У рейтинг входить 195 громадянств. Показники аналізувалися з 2012 по 2016 рік. Цьогорічний рейтинг, складений за підсумками аналізу багатьох факторів протягом 2016 року, сьогодні презентовано у Лондоні.

Перше місце в 2016 році дісталося Німеччині (82,7%). Друге місце розділили Франція і Данія, далі йдуть Ісландія, Швеція і Норвегія. Загалом десятка лідерів істотно не змінилася з минулого року. З неї вибули Ірландія та Бельгія, а їм на зміну прийшли Іспанія та Італія. Замикають список Центрально-Африканська Республіка (16,3%) і Афганістан (14,6%).

TheHenley&Partners: Громадянство України стало менш привабливим за останні роки

У 2016 році Україна отримала 29,7%, тим самим зайнявши 99-у позицію в світовому рейтингу. Роком раніше наша держава перебувала на 87-му місці з показником 30,2%. В цілому, позиція українського громадянства погіршилася за останні 5 років на 1,1%.

Однак громадянство України покращить позиції в індексі 2017 року, коли буде взято до уваги фактор безвізового в'їзду для українців до ЄС. «Безвізовий режим допоможе Україні піднятися мінімум на 20 позицій, – зазначив автор Індексу, професор конституційного права ЄС університету Гронінгена в Голландії Димитрій Коченов. – Подібна ситуація була два роки тому в Молдові. Якщо в 2014 році молдавський паспорт був на 94 місці в рейтингу, то в 2015 він перемістився на 77 місце».

Про Індекс. QNI – перший рейтинг, який враховує як внутрішні фактори (масштаб економіки, розвиток людського потенціалу, громадський порядок і стабільність), так і зовнішні (безвізовий доступ для тимчасових поїздок і можливість безвізового проживання і роботи в інших країнах), що впливають на якісні показники того чи іншого громадянства.

QNI аналізує масив статистичних даних від різних установ, таких як Світовий банк, Інститут економіки і світу для надання об'єктивної картини про плюси та мінуси кожного громадянства.

TheHenley&Partners: Громадянство України стало менш привабливим за останні роки
Джерело: Henley & Partners

«У кожної людини є громадянство однієї чи кількох держав. Держави відрізняються одна від одної: Росія – величезна, Мальта – крихітна; Люксембург – багатий, Монголія – бідна. Так само є відмінності і між громадянствами. При цьому немає прямої кореляції між, наприклад, економічною потужністю держави і якістю її громадянства. Громадянство грає важливу роль у визначенні наших можливостей і прагнень, а Індекс громадянств світу дозволяє проаналізувати цю залежність об'єктивно», – пояснює призначення Індексу Димитрій Коченов.

Як зазначають укладачі рейтингу, очевидно, що більш розвинена економіка дарує більше можливостей і перспектив в особистому та професійному плані, що є незаперечною цінністю для громадян, які отримують необмежений доступ до ринку праці та економічних вигод. «Для вимірювання масштабу економіки ми використовуємо показник валового внутрішнього продукту (ВВП) згідно з даними Світового банку. У більш розвинених в економічному плані держав показник масштабу економіки вище, як і рейтинг відповідного громадянства», – йдеться в поясненні до рейтингу.

Але це не єдиний фактор, який впливає на результати. Також в рейтингу QNI для оцінки громадського порядку і стабільності використовуються дані щорічного Глобального індексу миролюбності (GPI), які публікує Інститут економіки і світу. Рейтинг GPI оцінює стабільність, гармонію і відсутність насильства в різних країнах на основі 23 індикаторів миролюбності, розділених на три групи: поточні внутрішні та міжнародні конфлікти, рівень гармонії всередині країни і ступінь мілітаризації.

«Індекс допомагає об'єктивно оцінювати ситуацію в світі і приймати важливі рішення щодо свого майбутнього – де жити, виховувати дітей, вести справи. QNI буде корисним для тих, хто хоче скористатися перевагами альтернативного громадянства (останні десять років намітився такий тренд). Це відкриває більше бізнес-можливостей, дає свободу пересування, стабільність і безпеку. Індекс допомагає вибрати найбільш привабливий варіант», – зазначає ще один автор дослідження Крістіан Келін, глава групи компаній Henley&Partners, спеціаліст з юридичних аспектів імміграції та громадянства.

Компанія Henley & Partners – міжнародний лідер у сфері планування місця проживання. Компанія виступає в якості радника урядів різних країн при розробці та впровадженні програм інвестиційного громадянства, в тому числі через придбання та будівництво нерухомості.

Henley & Partners залучила понад $6 млрд в економіки країн по всьому світу через інвестиційні програми.

Офіси компанії розташовані в 25 країнах світу, в тому числі у Великобританії, Швейцарії, Мальті, Кіпрі, Португалії. Сьогодні в офісах компанії працюють понад 200 співробітників.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло