В Криму серйозно порушуються права людини: ООН повідомляє про арешти, тортури і вбивства
Примусовою зміною українського громадянства на російське Росія порушила Женевську конвенцію

Росія серйозно порушує права людини в окупованому Криму, згідно з доповіддю ООН «Ситуація з правами людини в тимчасово окупованих АР Крим та місті Севастополі (Україна)», передає ВВС.
Правозахисний підрозділ ООН заявляє, що зафіксував випадкові арешти, тортури і щонайменше одну позасудову смертну кару в Криму.
«Навʼязливі обшуки правоохоронними органами в будинках жителів півострова порушували право на недоторканність приватного життя», – зазначив Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн.
Сотні ув'язнених були незаконно переведені з Криму в російські в'язниці.
Найбільших утисків зазнали кримські татари, сказано в доповіді. На півострові також значно звузилися «можливості публічного прояву української культури та ідентичності».
«Освіта українською мовою практично зникла з кримських шкіл», – зазначають експерти.
Вони підняли також питання зміни українського громадянства на російське. «Люди ставилися перед вибором: або вони відмовляються від українського громадянства, або вони втрачають роботу. Нав'язування громадянства жителям окупованої території можна прирівняти до примушення їх до присягання на вірність державі-супротивнику, що заборонено четвертою Женевською конвенцією», – пишуть автори доповіді.
Окрім констатації порушень автори доповіді сформували 20 пропозицій до російського уряду, як можна виправити ситуацію. Серед цих пропозицій – дотримуватися прав людини всіх жителів півострова, виконувати «зобов’язання, покладені на окупаційну державу відповідно до міжнародного гуманітарного права; забезпечити належний і безперешкодний доступ міжнародних моніторингових місій до Криму» та ін.
Українському уряду експерти пропонують зняти всі обмеження свободи пересування до Криму та з Криму, спростити отримання документів про громадянський стан, освіту та інших державних послуг для жителів Криму.
Період, який охоплює доповідь, – з лютого 2014-го по вересень 2017 року. Автори зазначають, що доповідь базується на інформації, отриманій на материковій Україні, а не безпосередньо в Криму, тому що спостерігачам ООН було заборонено вʼїжджати на півострів.
Нагадаємо, тема порушення прав людини в Криму звучала центральною в доповіді президента України Петра Порошенка на Генасамблеї в ООН. Детальніше про це в матеріалі «Порошенко в ООН: «Кремль свідомо обрав тактику посилення людських страждань».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].