Топ-5 областей України з найкращим бізнес-кліматом
Найкращі показники бізнес-клімату у Вінницькій, Львівській, Рівненській, Тернопільській та Закарпатській областях

Вінницька область посіла перше місце серед регіонів України в щорічному рейтингу ділового клімату і стала єдиною областю, де підприємці позитивно оцінили поточний стан ділового середовища. Також на Вінниччині зафіксовано найвищі довгострокові очікування серед всіх регіонів України. Про це йдеться в матеріалах Інституту економічних досліджень і політичних консультацій з оцінки рейтингу регіонального індексу ділового клімату, оприлюднених на сайті організації.
Згідно з дослідженням, крім Вінницької, до топ-5 областей з найкращим бізнес-кліматом в Україні увійшли Львівська, Рівненська, Тернопільська та Закарпатська області.
Найгірші результати зафіксовано для Харківської області з найнижчою оцінкою ділового середовища, Луганської області, де індекс регуляторних процедур виявився вищим, та Донецької області з низькою поточною діловою активністю.

Рейтинг регіонального індексу ділового клімату для всіх областей України склали на основі опитування підприємців щодо 4 критеріїв: якість ділового середовища, поточна бізнес активність, довготривала бізнес активність та оцінка основних 3 регуляторних процедур (реєстрації, податкового адміністрування, перевірок).
Підприємці міста Києва (17) прискіпливі до ділового середовища та мають помірні очікування. Єдиною областю, де песимістів більше, ніж оптимістів є Чернівецька. Вона посіла 21 місце з 25 областей.
Також дізнаємося зі звіту, що три чверті підприємців віком до 35 років працюють у сфері послуг, торгівлі або ремонту. Більшість із них (80%) чекають інформаційної підтримки від держави – створення інфо-ресурсу, де можна було би дізнатися про правила та умови ведення бізнесу. Це – перше місце в рейтингу очікуваних реформ.
Молоді підприємці більш оптимістичні. 17% молодих підприємців (проти 7% старших) вважають, що діловий клімат в Україні є добрим. І навпаки, 30% молодих підприємців (проти 47% старших) вважають діловий клімат поганим.
Український бізнес не довіряє банківській сфері. 67% усіх малих та середніх підприємств ніколи не брали кредити у банків. В IT ця частка – 80%. Позики у знайомих – це поширений спосіб залучення фінансів для МСП, особливо у сферах транспорту і зв’язку (35%), сільського господарства (32%), торгівлі і ремонту (30%).
Нагадаємо, що Перше дослідження ABCA (Annual Business Climate Assessment) відбулося наприкінці 2015 року. Друга Щорічна оцінка ділового клімату 2016 проводилася наприкінці 2016 – на початку 2017 року. Спеціально для неї Програма USAID ЛЕВ опитала 1 тисячу 851 представників сектору МСП, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. Дослідження ABCA проводиться щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].