Гельсінська комісія дала набір рекомендацій, як Україні подолати корупцію
Експерти проаналізували явище української корупції і стан реформ на сьогодні

Боротьба України з корупцією заважає їй стати повноцінною, процвітаючою демократією і перешкоджає її здатності ефективно реагувати на агресію з боку Росії. Про це йдеться у новій доповіді Гельсінкської комісії, передає «Голос Америки».
У документі подано аналіз, чому корупція настільки стійка в Україні з часу розвалу радянської системи і до сьогодні. Також розглядається нинішній стан реформ та пропонуються рекомендації їх ефективнішого впровадження.
На думку дослідників, причина вкоріненої корупції – в олігархічній моделі управління.
Зокрема, два явища призвели до цього:
1) відсутність реформ у перші роки незалежності України, що призвело до неповної економічної лібералізації
2) маніпуляції з ціною на газ, які дозволили олігархам накопичити статки, а Росії – десятиріччями впливати на українську політику.
У звіті зазначається, що хоча Україна зробила певні успіхи у впровадженні реформ у сфері енергетики, фінансів та економіки, однак судова реформа гальмує, а розчарування у громадянському суспільстві зростає.
«Але головне те, – пишуть дослідники, – що Україна не збирається відступати».
Перетворити олігархів з «придворних» на «бізнесменів» можна лише за допомогою потужного громадянського суспільства, радить Гельсінська комісія.
Серед рекомендацій також акцентуються:
- необхідність створити антикорупційний суд якомога швидше;
- подальше посилення й наділення повноваженнями вибудуваної антикорупційної архітектури;
- здійснення приватизації та проведення додаткової реформи регулювання та корпоративного управління в якості наступного кроку для реформи енергетичного сектора;
- консолідація та прозорість як головні ідеї для формування банківського сектору;
- обмеження депутатської недоторканності;
- розвиток електронного уряду
- розширення свободи преси як механізм активізувати громадянське суспільство для контролю за реформами.
Комісія закликає міжнародну спільноту підтримувати Україну в боротьбі проти корупції, яка може бути довготривалою через вкоріненість олігархічної моделі.
Нагадаємо, нещодавно НАБУ і САП затримали замміністра оборони та директора департаменту держзакупівель Міноборони. Чиновників підозрюють у розтраті понад 149 млн грн держкоштів при закупівлі палива.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].