mind
Рада НБУ закликає до цільових випусків ОВДП для фінансування економічних проектів

Рада НБУ закликає до цільових випусків ОВДП для фінансування економічних проектів

Необхідно змінити траєкторію бюджетного дефіциту та створювати джерела для погашення боргів

Рада Нацбанку України затвердила низку рекомендацій Кабінету міністрів та правлінню центрального банку щодо державних запозичень та податкової політики, запропонувавши, серед іншого, випускати внутрішні держоблігації (ОВДП), які мають обліковуватися за спеціальним фондом держбюджету та спрямовуватися на підтримку проектів розвитку економіки.

«Значний обсяг нагромадженого Україною держборгу та відповідно тягаря його обслуговування обумовлює потребу жорсткої прив’язки нових запозичень до створення економічного ресурсу для їх повернення, що має досягатися шляхом спрямування позичкових коштів на цілі економічного розвитку, і насамперед – державні інвестиції», – зазначається у відповідному рішенні ради НБУ, текст якого оприлюднив Нацбанк.

Рада НБУ також запропонувала вирішити проблему нерівномірності відшкодування ПДВ і практики витрачання суттєвих обсягів бюджетних коштів у кінці року. «Для цього необхідно удосконалити електронне адміністрування ПДВ, яке дасть змогу забезпечити автоматизацію відшкодування ПДВ, що в свою чергу сприятиме також зниженню відволікання оборотних коштів підприємств на сплату податків», – вважають у Раді Нацбанку.

У рішенні зазначається, що на початок жовтня 2017 року загальний обсяг ОВДП в обігу за сумою основного боргу (697 млрд грн) становить майже 81% від депозитного портфеля банків (862 млрд грн) та 72% від кредитного портфеля банків (974 млрд грн).

При цьому, згідно з підрахунками Інституту економіки та прогнозування НАН України, дія ефекту витіснення призводить до зменшення темпів приросту кредитного портфеля банків на 0,9% при залученні державних позик із внутрішніх джерел на суму 1% ВВП.

Безпечним, на думку ради НБУ, може вважатися  такий рівень боргу, який дає змогу державі самостійно (без допомоги міжнародних фінансових організацій чи інших суб’єктів), своєчасно та в повному обсязі виконувати свої боргові зобов’язання.

Бюджетним кодексом України передбачено, що загальний обсяг сукупного держборгу не може перевищувати 60% річного номінального обсягу ВВП. Проте за підсумками 2016 року рівень загального держборгу сягнув 81% ВВП.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті