НБУ в черговий раз піднімає питання припинення карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок

НБУ в черговий раз піднімає питання припинення карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок

Пропонується залишити в обігу ці монети до повної їх вичерпності

НБУ в черговий раз піднімає питання припинення карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок
Фото flickr.com /National Bank Of Ukraine

У Національному банку повернулись до питання оптимізації обігу монет дрібних номіналів. Зокрема хочуть припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок.

«Монети дрібних номіналів (1 – 5 коп.) майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Вони не повною мірою забезпечують функцію обігу, тобто фактично припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Водночас вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість», – йдеться у повідомлені на сайті НБУ.

У НБУ зазначають, що усі ці монети залишаться в обігу, але будуть встановлені правила заокруглення загальної суми покупки у разі відсутності монет і у покупця, і у продавця. Сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення. Сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення. Якщо покупець буде розраховуватися карткою, то заокруглення не здійснюватиметься. Але торговельним мережам доведеться встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

«Наприклад, якщо купувати лише одиницю товару, припустимо, 1/4 частину хліба вартістю 3,14 грн, то покупка буде заокруглена до 3,10 грн у бік покупця. Аналогічно 1 пляшка мінеральної води вартістю 8.14 грн буде заокруглена до 8,10 грн в бік покупця, 1 літр молока вартістю 17,69 грн − до 17,70 грн в бік продавця, 1/2 батона вартістю 4,36 грн − до 4,40 грн в бік продавця, cірники (1 коробочка) вартістю 0,39 грн – до 0,40 грн в бік продавця. Одна пачка кам’яної солі вартістю 6,59 грн заокруглюється до 6,60 грн в бік продавця», – роз’яснюють у Нацбанку.

На сьогодні в обігу перебуває 12,9 млрд штук монет номіналом приблизно 1,9 млрд грн. Найбільше монет номіналом 10 коп. – 3,8 млрд та 1 коп. – 2,4 млрд. Як наголошують у Нацбанку, монети дрібних номіналів майже не повертаються з обігу до банківської системи.

У світі проблему обігу монет дрібних номіналів вирішують шляхом одномоментного вилучення їх із обігу, але коли їх велика кількість надходить до банку, постає проблема їх знищення. Інший спосіб  – припинення карбування монет із поступовим виведенням їх з обігу.

Нагадаємо: з 2010 року НБУ не раз піднімає питання вилучення з обігу монет номіналом 1 і 2 копійки.

Поки в Україні не почав працювати власний Монетний двір, монети чеканилися на Луганському верстатобудівному заводі. Зараз монети карбує Банкнотно-монетний двір – від 500 млн до 1 млрд штук на рік. В середньому на одну монету з нержавіючої сталі (номінали 1, 2 і 5 коп.) необхідно витратити приблизно 18 копійок. Точна інформація з цього приводу відсутня, оскільки відноситься до службової таємниці.

У НБУ зазначили, що запровадження правил заокруглення не матиме жодного впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни індивідуальних товарів. При цьому в стратегії НБУ може бути скорочення готівкового обігу на користь безготівкового, тому з цього розрахунку додатковий інфляційний вплив може виявитися куди значнішим. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті