НБУ в черговий раз піднімає питання припинення карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок
Пропонується залишити в обігу ці монети до повної їх вичерпності

У Національному банку повернулись до питання оптимізації обігу монет дрібних номіналів. Зокрема хочуть припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок.
«Монети дрібних номіналів (1 – 5 коп.) майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Вони не повною мірою забезпечують функцію обігу, тобто фактично припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Водночас вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість», – йдеться у повідомлені на сайті НБУ.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
У НБУ зазначають, що усі ці монети залишаться в обігу, але будуть встановлені правила заокруглення загальної суми покупки у разі відсутності монет і у покупця, і у продавця. Сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення. Сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення. Якщо покупець буде розраховуватися карткою, то заокруглення не здійснюватиметься. Але торговельним мережам доведеться встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.
«Наприклад, якщо купувати лише одиницю товару, припустимо, 1/4 частину хліба вартістю 3,14 грн, то покупка буде заокруглена до 3,10 грн у бік покупця. Аналогічно 1 пляшка мінеральної води вартістю 8.14 грн буде заокруглена до 8,10 грн в бік покупця, 1 літр молока вартістю 17,69 грн − до 17,70 грн в бік продавця, 1/2 батона вартістю 4,36 грн − до 4,40 грн в бік продавця, cірники (1 коробочка) вартістю 0,39 грн – до 0,40 грн в бік продавця. Одна пачка кам’яної солі вартістю 6,59 грн заокруглюється до 6,60 грн в бік продавця», – роз’яснюють у Нацбанку.
На сьогодні в обігу перебуває 12,9 млрд штук монет номіналом приблизно 1,9 млрд грн. Найбільше монет номіналом 10 коп. – 3,8 млрд та 1 коп. – 2,4 млрд. Як наголошують у Нацбанку, монети дрібних номіналів майже не повертаються з обігу до банківської системи.
У світі проблему обігу монет дрібних номіналів вирішують шляхом одномоментного вилучення їх із обігу, але коли їх велика кількість надходить до банку, постає проблема їх знищення. Інший спосіб – припинення карбування монет із поступовим виведенням їх з обігу.
Нагадаємо: з 2010 року НБУ не раз піднімає питання вилучення з обігу монет номіналом 1 і 2 копійки.
Поки в Україні не почав працювати власний Монетний двір, монети чеканилися на Луганському верстатобудівному заводі. Зараз монети карбує Банкнотно-монетний двір – від 500 млн до 1 млрд штук на рік. В середньому на одну монету з нержавіючої сталі (номінали 1, 2 і 5 коп.) необхідно витратити приблизно 18 копійок. Точна інформація з цього приводу відсутня, оскільки відноситься до службової таємниці.
У НБУ зазначили, що запровадження правил заокруглення не матиме жодного впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни індивідуальних товарів. При цьому в стратегії НБУ може бути скорочення готівкового обігу на користь безготівкового, тому з цього розрахунку додатковий інфляційний вплив може виявитися куди значнішим.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.