НБУ з 2020 року планує визначати фінстановище банків за додатковим коефіцієнтом
НБУ планує впливати на зростання активних операцій банків за допомогою коефіцієнту левериджу
Національний банк з 2020 року планує запровадити коефіцієнт левериджу банку (leverage ratio), вимоги до якого діятимуть разом з мінімальними вимогами до капіталу, який дозволяє обмежувати зростання активних операцій банків за рахунок залучених коштів.
Такі плани НБУ, згідно з рекомендаціями Базель III і пакета CRR/CRD IV, зазначаються у фінансовому звіті регулятора за грудень 2017 року.
«Він (коефіцієнт леверидж. – Mind) дорівнює відношенню капіталу першого рівня до всіх активів (балансових і позабалансових) без урахування ваги ризику. Цей інструмент дозволяє обмежувати зростання активних операцій банків за рахунок залучених коштів», – йдеться у звіті.
Крім того, НБУ в 2020 році за рекомендаціями Базель ІІІ та CRR/CRD IV активує три буфери капіталу – консервації, контрциклічний та системної важливості, які було запроваджено ще в 2015 році для підвищення стійкості фінансової системи та окремих установ.
Як зазначається у звіті, мета буферів капіталу – створити «подушку» безпеки, що поглинатиме збитки, отримані через реалізацію ризиків фінансового сектору. Запровадження буферів капіталу означає підвищення вимог до основного капіталу 1-го рівня.
За даними Ready ratios, нормальні допустимі значення коефіцієнту левериджу знаходяться в межах 1-2, більші значення коефіцієнта «повідомляють» про втрату фінансової незалежності й нестійке фінансове становище. Найбільш поширеним значенням в розвинених економіках цього коефіцієнта є 1,5, що дорівнює відношенню 60% запозиченого капіталу до 40% власного.
Водночас занадто низьке значення коефіцієнта фінансового левериджу говорить про втрачену можливість використати фінансовий важіль – підвищити рентабельність власного капіталу за рахунок залучення в діяльність позикових коштів.
Згідно з міжнародними стандартами бізнес-планування та фінансового аналізу, зазначений коефіцієнт є невід'ємною частиною бізнес-планів.
Як писав Mind, НБУ впровадить для фінсектору єдину систему фінансової звітності.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].