mind
НБУ з 2020 року планує визначати фінстановище банків за додатковим коефіцієнтом

НБУ з 2020 року планує визначати фінстановище банків за додатковим коефіцієнтом

НБУ планує впливати на зростання активних операцій банків за допомогою коефіцієнту левериджу

Національний банк з 2020 року планує запровадити коефіцієнт левериджу банку (leverage ratio), вимоги до якого діятимуть разом з мінімальними вимогами до капіталу, який дозволяє обмежувати зростання активних операцій банків за рахунок залучених коштів.

Такі плани НБУ, згідно з рекомендаціями Базель III і пакета CRR/CRD IV, зазначаються у фінансовому звіті регулятора за грудень 2017 року.

«Він (коефіцієнт леверидж. – Mind) дорівнює відношенню капіталу першого рівня до всіх активів (балансових і позабалансових) без урахування ваги ризику. Цей інструмент дозволяє обмежувати зростання активних операцій банків за рахунок залучених коштів», – йдеться у звіті.

Крім того, НБУ в 2020 році за рекомендаціями Базель ІІІ та CRR/CRD IV активує три буфери капіталу – консервації, контрциклічний та системної важливості, які було запроваджено ще в 2015 році для підвищення стійкості фінансової системи та окремих установ.

Як зазначається у звіті, мета буферів капіталу – створити «подушку» безпеки, що поглинатиме збитки, отримані через реалізацію ризиків фінансового сектору. Запровадження буферів капіталу означає підвищення вимог до основного капіталу 1-го рівня.    

За даними Ready ratios, нормальні допустимі значення коефіцієнту левериджу знаходяться в межах 1-2, більші значення коефіцієнта «повідомляють» про втрату фінансової незалежності й нестійке фінансове становище. Найбільш поширеним значенням в розвинених економіках цього коефіцієнта є 1,5, що дорівнює відношенню 60% запозиченого капіталу до 40% власного.

Водночас занадто низьке значення коефіцієнта фінансового левериджу говорить про втрачену можливість використати фінансовий важіль – підвищити рентабельність власного капіталу за рахунок залучення в діяльність позикових коштів.

Згідно з міжнародними стандартами бізнес-планування та фінансового аналізу, зазначений коефіцієнт є невід'ємною частиною бізнес-планів. 

Як писав Mind, НБУ впровадить для фінсектору єдину систему фінансової звітності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті