ЄС оприлюднив вимоги до України у звіті за механізмом призупинення безвізу
Серед зазначених причин ЄК вимагає підтримки НАБУ, САП, НАЗК та створення ефективної системи перевірки е-декларацій

У першому звіті Єврокомісії в рамках нового механізму призупинення безвізових режимів ЄС визнав продовження Україною виконання критеріїв візової лібералізації, однак вимагає негайних дій для забезпечення повноцінної імплементації та сталості реформ.
Лібералізація віз є одним з найпотужніших інструментів у сприянні зміцненню зв’язків між громадянами третіх країн та ЄС. Єврокомісії необхідно слідкувати за неперервним виконанням вимог третіми країнами й інформувати з цих питань Європарламент та ЄС не рідше ніж один раз на рік.
У звіті основну увагу приділено конкретним сферам, визначеним для кожної окремої країни, для яких подальший моніторинг є необхідним для забезпечення безперервності та стійкості прогресу, досягнутого в рамках лібералізації.
ЄК зазначає, що Україна, як і раніше залишається транзитною країною для ввезення незаконних товарів до ЄС. Героїн продається по кавказькому маршруту, серед інших країн Східного партнерства і через Україну, до ЄС у великих кількостях. Як небезпека у доповіді зазначаються кіберзлочинність та значний незаконний обіг вогнепальної зброї, хоча рівень торгівлі людьми в країні досить низький.
З вересня 2017 року вступила у силу Угода про співпрацю з Євроюстом у сфері боротьби з транскордонною злочинністю. У жовтні 2017 року парламент України прийняв закон про кібербезпеку для забезпечення кіберзахисту інформації.
З часу надання кінцевого звіту щодо лібералізації візового режиму було досягнуто прогресу в здійсненні антикорупційної реформи, зокрема стосовно ефективного функціонування новостворених НАБУ та САП, «але стійкість реформ знаходиться під питанням».
«Підтримка і зміцнення незалежності, а також ефективне функціонування НАБУ, САП та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) має бути ключовим пріоритетом», – зазначається у звіті та підкреслюється, що «ГПУ серйозно підірвала можливість НАБУ ефективно проводити розслідування» та похитнула довіру суспільства до роботи антикорупційних інституцій.
«Загалом критерії візової лібералізації продовжують виконуватись, однак, з огляду на останні події, потрібно вжити негайних дій з метою забезпечення повної імплементації та стійкості вже здійснених реформ особливо у контексті антикорупційних вимог», – йдеться у звіті.
До України Єврокомісія висунула 6 основних вимог:
- посилити співробітництво з установами ЄС для уникнення ризиків нерегулярної міграції;
- проводити кампанію з інформування щодо обов’язків та прав громадян в рамках безвізу;
- забезпечити незалежність, ефективність і стабільність антикорупційних реформ, зокрема, шляхом створення незалежного спеціалізованого вищого антикорупційного суду;
- відновити авторитет НАЗК і створити ефективну систему перевірки е-декларацій;
- скасувати поправки щодо електронного декларування антикорупційних активістів;
- посилити боротьбу з організованою злочинністю, зокрема посиливши фінансування Національної поліції.
ЄС залишає за собою право повернути візи для будь-якої країни, яка становить джерело міграційної загрози.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].