Нардепи прийняли заяву про стурбованість щодо польського закону про «бандерівців»

Нардепи прийняли заяву про стурбованість щодо польського закону про «бандерівців»

Рада вважає, що закон є несумісним з демократичними цінностями

Верховна Рада прийняла заяву, якою висловила розчарування і стурбованість з приводу прийняття Сеймом і Сенатом Польщі змін до закону про Інститут національної пам'яті. Проект заяви підтримали 242 народних депутати, передає Інтерфакс.

«Верховна Рада України з розчаруванням і глибоким занепокоєнням сприйняла рішення Сейму від 26 січня і Сенату Республіки Польща від 1 лютого 2018 року про прийняття змін до закону... якими вводиться кримінальна відповідальність за заперечення так званих «злочинів українських націоналістів» і дається упереджене і суперечливе визначення цього поняття, що відкриває шлях до маніпуляцій і посилення антиукраїнських тенденцій в польському суспільстві».

У заяві також говориться, що відвертий діалог, вільний обмін думками і академічна свобода виявилися під загрозою кримінального переслідування, що є несумісним з демократичними цінностями.

Нардепи, зокрема, заявили, що прийняті Сеймом і Сенатом Польщі законодавчі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща, а також принципам, які були узгоджені сторонами, у тому числі в Декларації пам'яті та солідарності від 20 жовтня 2016 року.

Також в ухваленій заяві підкреслюється, що Верховна Рада України солідарна з міжнародною спільнотою в питаннях недопущення заперечення злочину Голокосту і закликає польську сторону до відкритості та конструктивності в подальшому розвитку двосторонніх відносин.

«Закликаємо президента Республіки Польща скористатися своїми конституційними повноваженнями і спільно з Сеймом і Сенатом Республіки Польща повернути в українсько-польські відносини виваженість, раціональність і доброзичливість», – йдеться в заяві.

Як повідомлялося, Сенат Польщі в ніч на 1 лютого прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті, який передбачає, зокрема, покарання за «злочини українських націоналістів». За прийняття законопроекту проголосували 57 сенаторів, в основному правлячої партії «Право і Справедливість» (PiS), 23 висловилися проти і двоє утрималися.

Зміни до закону передбачають штрафи або тюремне ув'язнення на термін до трьох років за «приписування відповідальності польському народу або державі, у тому числі за злочини, вчинені Третім рейхом».

Крім того, злочином в документі називається «Волинська різанина», за заперечення «Волинської різанини» також вводиться покарання.

Крім цього, покарання загрожує за вживання виразу «польські табори смерті» стосовно таборів, які були розташовані в Польщі під час Другої світової війни.

Президент України Петро Порошенко заявив, що він стурбований рішенням Сенату Польщі.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій доручив комітету в закордонних справах розглянути ситуацію з прийняттям в Польщі закону про Інститут національної пам'яті та підготувати позицію для розгляду українським парламентом.

У понеділок Парубій повідомив, що комітет із закордонних справ підготував текст заяви щодо цього закону, у вівторок парламент може його прийняти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло