НБУ пом’якшує валютні операції для банків та бізнесу

НБУ пом’якшує валютні операції для банків та бізнесу

Нацбанк з 30 березня скасовує добовий ліміт на купівлю-продаж валюти банками

НБУ пом’якшує валютні операції для банків та бізнесу
Фото: Shutterstock

Національний банк з огляду на сприятливу ситуацію на валютному ринку вважає за можливе продовжити пом’якшення щодо валютних операцій для банків та бізнесу і, зокрема, скасовує добовий ліміт на купівлю-продаж валюти банками, послаблює дострокове погашення українськими компаніями зовнішніх кредитів та позик в іноземній валюті.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Центробанку і додається, що запропоноване послаблення зазначених умов не створює ризиків дестабілізації ринку. Відповідні зміни затверджено постановою Правління НБУ №31 від 29 березня 2018 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» та рішенням Правління №184-рш від 29 березня 2018 року «Про встановлення лімітів відкритої валютної позиції банку».

Як зазначається, НБУ розширює можливості банків для проведення власних операцій з іноземною валютою на міжбанківському ринку.

«Раніше розмір дозволеного сальдо купівлі-продажу банками іноземних валют та банківських металів протягом одного робочого дня становив 0,5%, а з 4 серпня 2017 року – 1,0% від розміру регулятивного капіталу. З 30 березня поточного року ця вимога припинить діяти, а, відтак, будуть скасовані і заходи впливу за її порушення», – йдеться у повідомленні.

Також, регулятор змінив для банків ліміти відкритої валютної позиції, – «З 1 травня цього року ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) буде збільшено з 1% до 3%, ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) – зменшено з 10% до 8%. Це дозволить банкам більш ефективно розподіляти валютні ризики», – підкреслює НБУ.

Крім того, щодо послаблень для бізнесу із дострокового погашення кредитів у валюті НБУ зазначає, що резиденти-позичальники зможуть здійснювати дострокове погашення таких кредитів і позик, якщо у її реалізації (шляхом кредитування, страхування, гарантування або поручительства) повністю або частково бере учать іноземна особа, одним з акціонерів якої є іноземна держава або іноземний банк з акціонером – іноземною державою.

Водночас, регулятор продовжує розширювати перелік операцій бізнесу, на надходження за якими не поширюється вимога щодо обов’язкового продажу. Так, компанія-резидент зможе не здійснювати обов’язковий продаж коштів, які надійшли за кредитом чи позикою, якщо у її реалізації також бере учать іноземна особа на вищезгаданих умовах. При цьому даний виняток розповсюджується лише на ті випадки, коли зазначена іноземна держава має офіційну рейтингову оцінку не нижче категорії А, підтверджену в бюлетені однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch Ratings, Standard&Poor’s, Moody’s).

Крім того, регулятор спростив для бізнесу перерахування іноземної валюти за кордон для здійснення платежів, пов’язаних із процесами судочинства. Так, резиденти-боржники, які мають індивідуальну ліцензію на перерахування коштів за кордон, зможуть без обмежень за сумою перераховувати за межі України валюту на виконання судових рішень, рішень міжнародних комерційних арбітражів чи задоволення вимог осіб щодо виконання судових або арбітражних рішень, вимог про стягнення судових, виконавчих або адміністративних зборів, а також витрат судового та виконавчого проваджень, що покладаються на особу боржника згідно законодавства іноземної держави.

Водночас, іноземна держава, про яку йдеться у даному випадку, має також належати до країн, що мають офіційну рейтингову оцінку не нижче категорії А, підтверджену в бюлетені однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch Ratings, Standard&Poor’s, Moody’s).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті