Біологи випадково вдосконалили фермент, який розщеплює пластик

Біологи випадково вдосконалили фермент, який розщеплює пластик

Вчені, перевіряючи чергову гіпотезу, несподівано збільшили швидкість розщеплення пластику

Біологи випадково вдосконалили фермент, який розщеплює пластик
фото abcearth.net

Вчені університету Портсмута й Національної лабораторії відновлюваної енергії Міністерства енергетики США вивчали структуру ферменту PETasa. Спроба вивчити механізм його роботи несподівано привела до підвищення його ефективності на 20%, повідомляє naked-science.

PETasa розщеплює поліетилентерефталат – твердий ПЕТ-пластик, який широко використовується для виготовлення упаковки і розкладається сотні років

Японські фахівці у 2016 році виявили в ґрунті поблизу заводу з виробництва пластика бактерію Ideonella sakaiensis, яка успішно розщеплює ПЕТ. Міліметровий шар ПЕТ такі бактерії перероблять за 7–8 місяців, тому інтерес до роботи ферменту цілком зрозумілий: відходи ПЕТ накопичувалися по всьому світу десятиліттями.

Знахідка бактерій біля заводу означала, що мікроорганізми зазнали певної еволюції та стали виробляти ензими, що розщеплюють ПЕТ. Вчені вирішили перевірити цю гіпотезу й дещо змінили бактерії. Результат виявився несподіваним: ензим став активнішим за природного аналога на 20% і зміг переробити поліетилен-фурандікарбоксілат (PEF) – цей пластик може замінити ПЕТ в практичному застосуванні.

Професор Джон МакГіхан, керівник проекту, зазначив: «Технологія існує, і є велика ймовірність, що в наступні роки ми побачимо промислову переробку ПЕТ і, можливо, інших речовин».

Через промислове виробництво пластмаси у світі накопичилося більше 8 млрд тонн відходів, з них на переробку йде лише 20%.

Поліетилентерефталат – не перший полімерний пластик, який перероблять за допомогою біотехнологій. Колись вважали, що бактерії не розкладають і не переробляють поліетилен, оскільки він відсутній у природі. Зараз ученим відомі бактерії Nocardia asteroides і грибки Penicillium simplicissimum, які переробляють поліетилен, і навіть складніші організми: личинки воскової і індійської молі успішно утилізують його. А борошняні черв'яки можуть перетравлювати полістирол.

Нагадаємо^ український школяр придумав, як виготовляти папір з опалого листя, і їде на конкурс в США.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло