У ЄС спеціальним законом захищатимуть інформаторів, які доповіли про фінансові злочини
Ключові зміни в законодавстві відбуваються саме після великих фінансових скандалів

Єврокомісія підготувала законопроект, покликаний захистити людей, які «злили» журналістам важливу інформацію економічного характеру, повідомляє Euronews.
Згідно з новим законопроектом ЄК, особам, які розкрили конфіденційні дані про порушення компаніями чи корпораціями європейських норм, буде надано імунітет від судового переслідування і професійних утисків.
«Я не знаю жодного інформатора, який би пошкодував про свій вчинок. У моєму випадку розкриття секретних документів виявилося в центрі найважливіших дебатів і, врешті-решт, призвело до введення автоматичного обміну інформацією про податкове регулювання», – зазначає Антуан Дельтур, людина, яка дала хід справі LuxLeaks у 2014 році.
«Ще десять років тому про таке регулювання ніхто й не чув. А сьогодні обмін інформацією лежить в основі обговорень більш справедливого оподаткування компаній у Європі. Ці публічні дебати і введення юридичних норм – ось заради чого я і пішов свого часу на ризик», – ділиться Дельтур.

«Інформатори – головне джерело журналістських розслідувань. Без них демократія просто не може існувати. Даний вид журналістики виконує надзвичайно важливу роль «сторожового пса». Це один з фундаментів будь-якої демократичної держави», – вважає перший заступник голови Єврокомісії, комісар ЄС з міжвідомчих відносин і верховенства права Франс Тіммерманс.
Згідно з новим законопроектом, інформатори можуть отримати юридичну і навіть фінансову допомогу. Компанії не зможуть їх ні звільнити, ні понизити в посаді.
Для набуття чинності документ повинні схвалити Європарламент і всі країни-учасниці ЄС.
LuxLeaks – фінансовий скандал, який спалахнув у Люксембурзі наприкінці 2014 року. Колишній співробітник аудиторської компанії PriceWaterhouseCoopers (PWC) Антуан Дельтур, звільняючись у 2010 році з фірми, зберіг собі документи щодо пільгового оподаткування великого бізнесу в Люксембурзі. У 2012 році Дельтур та його спільник Рафаел Але передали ці документи журналісту Едуарду Перрену, який потім направив докази до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Консорціум опублікував свої напрацювання у 2014 році.
Нагадаємо, масштабні фінансові викриття, що отримали назву Paradise Papers, дозволили зробити публічною інформацію про те, що:
- міністр торгівлі США має бізнес-інтереси з оточенням Путіна;
- королева Великобританії ховає $13 млн в офшорах;
- компанія Apple ухилялась від сплати мільярдів доларів податків;
- Пінчук отримав дві лондонські офісні будівлі від Коломойського і Боголюбова;
- а в журналістському розслідуванні офшорних рахунків Paradise Papers фігурує 68 українців, керівників різних компаній.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].