У ЄС спеціальним законом захищатимуть інформаторів, які доповіли про фінансові злочини

У ЄС спеціальним законом захищатимуть інформаторів, які доповіли про фінансові злочини

Ключові зміни в законодавстві відбуваються саме після великих фінансових скандалів

У ЄС спеціальним законом захищатимуть інформаторів, які доповіли про фінансові злочини
Напис на плакаті: "Всі ці фінансові скандали відбулися завдяки інформаторам!"
Twitter @paperJam_lu

Єврокомісія підготувала законопроект, покликаний захистити людей, які «злили» журналістам важливу інформацію економічного характеру, повідомляє Euronews.

Згідно з новим законопроектом ЄК, особам, які розкрили конфіденційні дані про порушення компаніями чи корпораціями європейських норм, буде надано імунітет від судового переслідування і професійних утисків.

«Я не знаю жодного інформатора, який би пошкодував про свій вчинок. У моєму випадку розкриття секретних документів виявилося в центрі найважливіших дебатів і, врешті-решт, призвело до введення автоматичного обміну інформацією про податкове регулювання», – зазначає Антуан Дельтур, людина, яка дала хід справі LuxLeaks у 2014 році.

«Ще десять років тому про таке регулювання ніхто й не чув. А сьогодні обмін інформацією лежить в основі обговорень більш справедливого оподаткування компаній у Європі. Ці публічні дебати і введення юридичних норм – ось заради чого я і пішов свого часу на ризик», – ділиться Дельтур.

У ЄС спеціальним законом захищатимуть інформаторів, які доповіли про фінансові злочини
EPA/ JULIEN WARNAND

«Інформатори – головне джерело журналістських розслідувань. Без них демократія просто не може існувати. Даний вид журналістики виконує надзвичайно важливу роль «сторожового пса». Це один з фундаментів будь-якої демократичної держави», – вважає перший заступник голови Єврокомісії, комісар ЄС з міжвідомчих відносин і верховенства права Франс Тіммерманс.

Згідно з новим законопроектом, інформатори можуть отримати юридичну і навіть фінансову допомогу. Компанії не зможуть їх ні звільнити, ні понизити в посаді.

Для набуття чинності документ повинні схвалити Європарламент і всі країни-учасниці ЄС.

LuxLeaks – фінансовий скандал, який спалахнув у Люксембурзі наприкінці 2014 року. Колишній співробітник аудиторської компанії PriceWaterhouseCoopers (PWC) Антуан Дельтур, звільняючись у 2010 році з фірми, зберіг собі документи щодо пільгового оподаткування великого бізнесу в Люксембурзі. У 2012 році Дельтур та його спільник Рафаел Але передали ці документи журналісту Едуарду Перрену, який потім направив докази до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Консорціум опублікував свої напрацювання у 2014 році.

Нагадаємо, масштабні фінансові викриття, що отримали назву Paradise Papers, дозволили зробити публічною інформацію про те, що:

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло