mind
Paradise Papers: чому маніпуляції з фінансами стають нормою життя XXI століття

Paradise Papers: чому маніпуляції з фінансами стають нормою життя XXI століття

А фігурантами викриттів – найіменитіші персони

Цей матеріал також доступний російською
Paradise Papers: чому маніпуляції з фінансами стають нормою життя XXI століття
Фото: Shutterstock

Світ сколихнув черговий офшорний скандал. Слідом за Panama Papers було презентовано нову партію документів, що містять фінансові таємниці VIP-ів з усього світу. Як і минулого року, матеріали були опубліковані німецьким виданням Süddeutsche Zeitung.

Цього разу йдеться про документи, зібрані 400 журналістами-розслідувачами з усього світу. Як і у випадку з «панамським» розслідуванням, інформація стосується офшорних рахунків. Тільки тепер журналісти розкрили острівні офшори (Каймани, Бермуди, Віргінські острови тощо), що і дозволило надати паперам назву «райські документи» – Paradise Papers.

Незважаючи на те що журналісти передали всі зібрані ними відомості до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, чекати швидких результатів вкрай наївно. Особливо з огляду на досвід попереднього офшорного скандалу, що закінчився фактично нічим.

Розслідування вчергове показало, що глобальний і цифровий світ вже давно живуть за своїми фінансовими законами, про які далеко не завжди відомо пересічному громадянину. І це породжує глобальний класовий конфлікт, який краще не доводити до «точки кипіння».

Про що йдеться? Фактично розслідування підняло на поверхню ключове протиріччя сучасного світу. Представники середнього класу з кожним роком виявляються затиснутими у все більш жорсткі податкові рамки (досвід Франції та інших європейських країн – яскраве тому підтвердження), а представники еліти, навпаки, освоюють все більше схем втечі від оподаткування.

Це – прояв соціальної несправедливості та фактичного краху суспільного договору XX століття, де принцип «платить кожен» був основою економічного зростання.

Який порядок сум? За інформацією, отриманою з документів, топ-бізнесмени, політики і зірки всього світу сховали в офшорах сукупно близько $8 трлн. Щороку через «податкові діри» виводиться близько $600 млрд. І, що найбільш показово, йдеться не просто про фізичних осіб, а про цілі транснаціональні корпорації.

Хто засвітився? Цього разу коло осіб, засвічених в Paradise Papers, виявилося ще масштабнішим, ніж рік тому в період останнього офшорного скандалу. Розслідування викрило співпрацю з офшорами королеви Великобританії Єлизавети II, людей з адміністрації президента США Дональда Трампа і таких транснаціональних компаній, як Apple і Nike.

Документи також «підсвітили» наявність російських інвестицій в соціальні мережі Facebook і Twitter і зв'язки міністра торгівлі США Уїлбора Росса з оточенням президента Росії Володимира Путіна. Не залишилися осторонь і зірки. Розслідувачі виявили офшорні зв'язки Мадонни і лідера U2 Боно.

Не забули і про Україну. Серед фігурантів розслідування є й українські VIP-персони. Продовжує обростати новими подробицями історія зі «сліпим трастом» компанії Roshen. Цього разу було опубліковано лист юристів з української фірми «Авеллум», яка представляє інтереси Петра Порошенка, до юристів з фірми «Еплбай» з острова Мен. У ньому міститься інформація про створення групи компаній у Люксембурзі в рамках реструктуризації бізнесу Roshen. Але, крім мети передачі бізнесу в так званий сліпий траст, йшлося і про податкову мотивацію, що, власне, практично завжди супроводжує доцільність створення субхолдингів й інших проміжних структур.

Засвітився в Paradise Papers і топ-менеджер українського «Нафтогазу» Сергій Алексєєнко, який займався виведенням валюти всупереч законодавчим обмеженням. Створена ним компанія Pioneer Foundation проіснувала 14 місяців. Рахунки Алексєєнка були відкриті в «Банку Кіпру».

Чи очікувати скандалу? Якщо говорити про український контекст Paradise Papers, то навряд чи він викличе істотно більший резонанс, ніж свого часу викликали Panama Papers. Рядові українці не дізналися нічого нового, обізнані люди – не отримали жодного лячного сигналу.

У рамках політичної конкуренції тема офшорів, проте, все одно залишатиметься на порядку денному, адже опонентів влади в черговий раз підживили свіжим фактажем. З огляду на повну неврегульованість цих питань в українському законодавстві, чекати інших наслідків навряд чи варто.

Світу потрібні нові «правила гри». Якщо в Україні офшорні скандали традиційно поступаються в популярності політичним баталіям, то в світі ситуація принципово інша. Paradise Papers дійсно стане черговим цвяхом в труну старої фінансової системи.

Поки на рівні еліти йде переосмислення інформації та мінімум публічних заяв. Але факт залишається фактом – національні уряди з року в рік втрачають мільярди доларів. На практиці це означає недофінансування соціальної сфери і постійний дефіцит бюджетів. Потреби ростуть швидше від можливостей офіційної влади і податкового законодавства, яке виявилося абсолютно не готовим до нових умов.

Але, з огляду на масштаб сум і витонченість схем, світовій фінансовій еліті так чи інакше доведеться відповідати на незручні запитання громадськості, що складається з законослухняних платників податків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті