«Нафтогаз» просить Кабмін продати іноземній компанії 49% української ГТС

«Нафтогаз» просить Кабмін продати іноземній компанії 49% української ГТС

Начебто для захисту інтересів України як країни - транзитера природного газу в ЄС

«Нафтогаз» просить Кабмін продати іноземній компанії 49% української ГТС
Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв
Фото: УНІАН

НАК «Нафтогаз України» звернулася до прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з ініціативою винести на розгляд РНБО можливість продажу іноземної компанії 49% української газотранспортної системи (ГТС), повідомляє Ділова столиця.

Як зазначається відповідне звернення є в розпорядженні редакції, в якому ця ідея подається, як необхідність вжиття заходів для захисту інтересів України як країни – транзитера природного газу в ЄС.

Так, на думку авторів документа, цей статус є ключовим для забезпечення енергетичної та економічної безпеки, а також для захисту всієї країни і для утримування Росії від агресивних дій.

Як припускає видання, цей кандидат – американська компанія, оскільки відомо, що глава НАК Андрій Коболєв має особливо хороші відносини з американською адміністрацією і бізнес-колами цієї країни. Крім того, у Вашингтоні Коболєва сприймають як реформатора, цілком здатного очолити новий консорціум з управління ГТС – після поділу «Нафтогазу» в рамках анбандлінга.

Як зазнається, у листі порушується питання: що буде з НАК після того, як в 2019 році закінчиться термін дії контракту з «Газпромом» на транзит російського газу через Україну в Євросоюз. Так, «Газпром» виступає проти передачі контракту на транзит газу новій компанії – оператору ГТС, який був би сертифікований відповідно до законодавств України та ЄС. При цьому анбандлінг «Нафтогазу», як це визнають в Європейській комісії, можливий тільки після 1 січня 2020 р тобто після того, як будуть виконані поточні зобов'язання по транзитному контракту з «Газпромом».

Через контроль з боку «Газпрому» єдиний оператор ГТС України не може нормально взаємодіяти з операторами ГТС сусідніх країн. Також поки неможливо – хоча і необхідно – розділити українську газотранспортну систему на 2 частини, які б забезпечили міжнародний транзит і внутрішній розподіл серед споживачів. Такий поділ, за оцінкою керівництва «Нафтогазу», може зайняти півтора-два роки і потребує значних фінансових витрат.

В результаті НАК «Нафтогаз України» резюмує: будівництво «Північного потоку-2» – частина економічної війни, яку Росія розв'язала проти України, і реалізація цього проекту можуть призвести до повного припинення транзиту газу територією України. Уникнути цього, на думку керівництва НАК, можливо, якщо залучити до управління українською ГТС авторитетного партнера. Він повинен буде, зокрема, забезпечити використання потужностей ГТС європейськими компаніями або дати інші гарантії збереження доходів від транзиту на нинішньому рівні (близько $3 млрд на рік).

Оціночна вартість української ГТС (за інформацією видання, оцінку проводила міжнародна аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers (PwC)), згадана в листі, – $14 млрд. Законодавство України дозволяє продати 49% ГТС.

Продаж 49% ГТС дозволить Україні по-перше, просто поповнити бюджет, по-друге – перекласти витрати з утримання, технічного обслуговування і модернізації ГТС на закордонного інвестора. (Нагадаємо, що, за оцінками експертів, зношеність ГТС становить близько 90% і в 2019 року через цього може навіть припинитися перекачування газу.)

По-третє, в НАК, судячи з усього, розраховують, що інвестор, який зважиться купити 49%, зможе і домогтися від Кремля згоди на транзит через Україну газу з родовищ країн Центральної Азії (перш за все Туркменістану).

На додачу, оцінку української ГТС в $14 млрд дала саме міжнародна консалтингова та аудиторська компанія PwC. Андрій Коболєв з 1999 по 2002 роки працював консультантом з питань управління в українському підрозділі PwC, спеціалізувався на питаннях стратегічного управління і корпоративних перетворень. А вже звідти пішов працювати в «Нафтогаз України».

Про те, як російський «Газпром» намагається встановити свої правила газового транзиту, читайте у матеріалі Mind «Газпромом» по Європах: як російська монополія підриває авторитет «Нафтогазу».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло