США втрачають свою роль світового лідера – генсек ООН

США втрачають свою роль світового лідера – генсек ООН

Антоніу Гутерреш цим занепокоєний, оскільки і досі неможливо вирішити більшість світових питань без участі Вашингтона

США втрачають свою роль світового лідера – генсек ООН
фото pixabay.com

Протягом двох останніх років генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш спостерігав, як президент США Дональд Трамп веде зовнішню політику, бере участь у торгових війнах, одночасно відсторонюючись від міжнародних угод та союзів. І тепер Гутерреш заявляє, що міжнародний порядок, заснований на лідерстві однієї з держав, завершується і лідерство США у цьому сенсі доходить кінця. Про це повідомляє The Atlantic.

«Я думаю, що м'яка сила США… наразі скорочується, – сказав він, і це, на його думку, є дуже небезпечним, оскільки «немає можливості вирішити більшість проблем у світі без Америки».

«США на сьогодні втягнуті у низку конфліктів різної природи… і це значить, що залучення американської спільноти, яке було домінуючим фактором лише кілька десятиліть тому, зараз є менш зрозумілим», – сказав Гутерреш.

Він не критикував Трампа та не згадував його імені, навіть коли наполягав на тому, що США веде руйнівну внутрішню політику. Генеральному секретареві вдалось співпрацювати із США з таких питань, як реформа ООН, незважаючи на вихід адміністрації Трампа з паризької кліматичної угоди та культурних і правозахисних організації ООН, а також їхню ворожість до міжнародних інститутів, засновану на принципі America First.

На його думку, «Америка більше не хоче бути якорем для міжнародної системи».

«Ми живемо в хаотичному світі, – сказав він, – в якому «безкарність та непередбачуваність» стали головними умовами «гри». У випадку війни в Сирії, наприклад, «ми маємо участь наддержав. Ми маємо кілька регіональних учасників, чи то Туреччина, Іран, Саудівська Аравія, чи то Катар. Ми маємо терористичні угрупування, а також різні види сирійських груп… Складно зібрати головоломку, а досягти миру ще важче. Перш за все це робить профілактику більш складною, тому що є більше учасників і ризик виникнення конфлікту через їхні суперечливі інтереси… Американці більше не практикують демократію. Цього достатньо, щоб ностальгувати за відносним порядком «холодної війни», пояснив Гутерреш.

Нагадаємо: у червні США прийняли рішення покинути Раду ООН з прав людини.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті