Не утилізувати, а у виробництво: як для «Мотор Січ» незаконно продали ракети
Покупця знайшли ще до укладання контракту на утилізацію

Турбореактивні двигуни було незаконно продано в Україну, а складові частини Х-31 використовували для повторного виробництва замість утилізації. Про це з посиланням на деталі слідства пише «Комерсант».
Так, до групи злочинців, що вчинили розкрадання, входили екс-гендиректор ПАТ «Турєвське машинобудівне конструкторське бюро «Союз» (ТМКБ «Союз») Микола Яковлєв, комерційний директор КТРВ Віктор Ваган, колишні генеральний і виконавчі директори федерального казенного підприємства «Державний казенний науково-випробувальний полігон авіаційних систем» (ФКП ГкНІПАС) Олег Пронін і Володимир Ніязов, керівник договірного відділу по поставкам сировини ЗАТ «Південно-Уральський спеціалізований центр утилізації» (ЮУрСЦУ) Ігор Малолеткін і підприємець Михайло Дзама.
Для розкрадань зловмисники використовували держконтракт №10209.1005403.16.021, укладений в липні 2010 року між Мінпромторгу Росії і ФКП ГкНІПАС, у рамках якого останні мали утилізувати 4145 авіаційних керованих ракет.
При цьому ще до укладення контракту з міністерством, вважає слідство, Микола Яковлєв знайшов покупця для двигунів, яким виступило українське ВАТ «Мотор Січ», що отримало і прийняло від Віктора Вагана відповідну «комерційну пропозицію».
Після того як у ФКП ГкНІПАС з військової частини №41952, розташованої в Мигалово (Твер) надійшли на утилізацію ракети Х-55, керівники полігону підготували документи на технологічний процес «Розбирання виробів», відповідно до якого від'єднані двигуни були упаковані в тару, представлену КТРВ, і залишені на зберігання на території полігону. У грудні 2010 року керівники полігону відзвітували перед Мінпромторгу про виконані роботи з утилізації ракет, а в січні 2011 року в будівлі ТМКБ «Союз» в підмосковному Литкаріно з представниками «Мотор Січ» був укладений контракт щодо продажу двигунів за $2,4 млн.
За винятком Яковлєва та Вагана, всі інші учасники групи визнали свою провину. Залежно від ролі кожного з них вони звинувачуються в скоєні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 159 і ч. 4 ст. 226 КК РФ (шахрайство в особливо великому розмірі, а також розкрадання зброї, вибухівки або боєприпасів).
Більше про суть кримінальної справи читайте в матеріалі Mind: «Відлуння ракетних афер: як «Мотор Січ» виявилася втягнутою у міжнародний скандал «.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].