Кабмін оприлюднив умови продажу газу для населення

Кабмін оприлюднив умови продажу газу для населення

Облгази повинні до 15 грудня 2018 року подати до Мінфіну інформацію про кожного побутового споживача

Кабмін оприлюднив умови продажу газу для населення

Кабінет міністрів України продовжив спеціальні зобов'язання (PSO) НАК «Нафтогаз України» продавати природний газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Як зазначається, про це йдеться у оприлюдненій урядом відповідній постанові №867 від 19 жовтня 2018 року, якою, зокрема, зберігається за НАК «Нафтогаз України» право купувати газ у своїх «дочок» – «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогаз» – для формування відповідного ресурсу, та відмовився від ідеї надати таку можливість газозбутам, які мають мільярдні борги перед НАК.

Так, у разі недостатності ресурсу внутрішнього видобутку НАК повинен докуповувати газ у інших оптових продавців, у тому числі імпортувати.

При цьому «Нафтогаз» після узгодження з Кабміном може розширити права за спецзобов’язаннями  на підконтрольні йому компанії (наприклад, вже створене ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз тепло». – Mind).

Кабмін вирішив переглянути формулу розрахунку ціни для продажу газу по PSO, взявши за основу середньоарифметичну ціну продажу/поставки газу НАК промисловим споживачам за липень–вересень поточного року в розмірі 8981 грн за 1000 куб. м (без ПДВ і витрат на транспортування і поставку).

До цієї ціни застосовується понижувальний коефіцієнт 0,6943 для розрахунку ціни на газ для населення і тепловиків з 1 листопада 2018-го по 30 квітня 2019 року і коефіцієнт 0,8 – для розрахунку ціни на газ з 1 травня 2019 року.

Таким чином, під час першого етапу підвищення на найближчий опалювальний сезон ціна газу для населення і тепловиків повинна досягти 70% від імпортної в цінах липня–вересня-2018, другого етапу (з 1 травня 2019 роки) – 80% від імпортної.

Раніше прем'єр розрахував і озвучив кінцеву ціну для населення і тепловиків (з ПДВ і витратами на транспортування і поставку) на найближчий опалювальний сезон у розмірі 8550 грн за 1000 куб м. При збереженні за рік тарифів на транспортування і поставку на існуючому рівні, кінцева ціна на газ для населення і ТКЕ наблизиться до 10 000 грн.

Крім того, з 1 січня 2020 року ціна продажу газу населенню і ТКЕ «Нафтогазом» має зрівнятися з ціною на газ для промислових споживачів.

«Нафтогаз» купуватиме газ у «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогазу» за вищевказаною ціною 8981 грн за 1000 куб. м мінус 1,917% (близько 172 грн) своєї торгової націнки. Таким чином, ціна реалізації УГВ і «Чорноморнафтогазу» зросте в 1,8 раза – з діючих 4849 грн до 8808,8 грн/ 1000 куб. м, що дозволить компаніям збільшити вкладення в нарощування внутрішнього видобутку.

Обов'язок поставляти газ населенню і тепловикам зберігся за газозбутами, яким НАК до 1 травня 2020 року не має права відмовити в задоволенні заявки за умови дотримання ними низки умов. Зокрема, з 1 січня 2019 року заборгованість покупця газу по PSO перед НАК не має перевищувати суму заборгованості станом на 1 жовтня 2018 року (без урахування вартості купленого у НАК газу за два попередні місяці).

Крім того, оператори газорозподільних мереж (облгази) повинні до 15 грудня 2018 року подати до Мінфіну інформацію про кожного побутового споживача (ПІБ, його ідентифікаційний податковий номер і номер паспорта, вид об'єкта, поштову адресу, EІC-код споживача і реквізити укладеного з побутовим споживачем договору розподілу газу). «Нафтогаз» повинен отримати ці дані від Мінфіну до 20 грудня 2018 року.

У разі подання облгазом недостовірної або неповної інформації Мінфін не надасть йому довідку, без наявності якої НАК може відмовити в заявці на покупку газу.

У свою чергу тепловики за наявності боргів перед НАК зможуть отримувати газ за PSO тільки за умови укладення договору про реструктуризацію боргу і наявності графіка його погашення.

Також у документі наголошується, що кожен побутовий споживач має право на вільний вибір і зміну постачальника газу за PSO.

Раніше Гройсман запевняв, що чергового підвищення ціни на газ для населення чекати не варто. 

У свою чергу «Нафтогаз» у листопаді лишив ціни на газ для промисловості без змін.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті