Розслідування Bellingcat: Росія обстріляла українські кораблі в нейтральних водах, а не у своїх

Розслідування Bellingcat: Росія обстріляла українські кораблі в нейтральних водах, а не у своїх

ФСБ свідомо подає неправдиву інформацію про інцидент у Керченській протоці

Розслідування Bellingcat: Росія обстріляла українські кораблі в нейтральних водах, а не у своїх
скрін-шот із відео

Російські прикордонники застосували зброю на ураження українського катера «Бердянськ» не у своїх «територіальних» водах, а в нейтральних. Це випливає з даних, які наводить міжнародна слідча група Bellingcat, що вивчила матеріали з відкритих джерел, інформує Deutsche Welle.

Федеральна служба безпеки РФ стверджувала, що «Бердянськ» та той момент знаходився в російських водах. У прес-релізі ФСБ, зокрема, зазначалося, що російський прикордонний катер «Ізумруд» відкрив вогонь по «Бердянську» о 20:55 за місцевим часом. При цьому вказувалися точні координати обстрілу: «Ш = 44° 51'3 СШ, Д = 36° 23'4 ВД». Наводячи їх, Федеральна служба безпеки стверджувала, що мова йде про «територіальне море» Росії.

Bellingcat наклала надані координати місцезнаходження «Бердянська» на карту і дійшла таких висновків:

«Дані ФСБ – якщо вони правильні – показують, що «Бердянськ» у момент обстрілу знаходився в 22,72 км від узбережжя Криму, більш ніж в 500 метрах за межами територіальних вод, які, за версією Росії, належать їй».

При цьому автори публікації зазначили, що «Україна, ймовірно, має доступ до більш точних даних про місцезнаходження і могла б їх оприлюднити, якщо побажає додати ясності в ситуацію».

Крім матеріалів ФСБ, журналісти Bellingcat спиралися на дані радіоперехоплень, оприлюднених СБУ, – це мінімум 7 епізодів переговорів за участю військових ВМФ РФ.

Крім того, використовувалися кадри, зняті з борту морського танкера «Дон» у момент, коли той таранив український буксир «Яни Капу».

«З урахуванням даних геолокації у відеоматеріалах, українські кораблі дійсно заходили в територіальні води, які, за твердженням Росії, належать їй – у прилеглі як до Криму, так і до материкової частини Росії в Керченській протоці», – підтвердила команда Billingcat.

Разом з тим українська сторона, плануючи прохід через Керченську протоку, діяла відповідно до договору від 2003 року про співпрацю Києва і Москви у використанні Азовського моря.

Журналісти дійшли висновку, що російські прикордонники таранили буксир «Яни Капу» неодноразово – не менше чотирьох разів.

***

Нагадаємо: 25 листопада Прикордонна служба ФСБ Криму обстріляла і затримала три українських кораблі, які намагалися пройти через Керченську протоку. При затриманні були поранені кілька українських моряків, а також пошкоджені морські судна.

У ФСБ Росії заявили, що кораблі  були затримані за «перетин державного кордону РФ». Полонених українських моряків арештовано, їм загрожує до шести років позбавлення волі.

Після захоплення українських кораблів президент країни Петро Порошенко підписав указ про введення в країні воєнного стану.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті