НБУ продав на першому аукціоні за «голландською моделлю» заставлені активи на 6,8 млрд грн за 130 млн грн

НБУ продав на першому аукціоні за «голландською моделлю» заставлені активи на 6,8 млрд грн за 130 млн грн

Пул складався з 35 кредитів АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк»

НБУ продав на першому аукціоні за «голландською моделлю» заставлені активи на 6,8 млрд грн за 130 млн грн
Фото: Shutterstock

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) за погодження Національного банку України (НБУ) на аукціоні за «голландською моделлю» продав пул заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків вартістю понад 6,8 млрд грн, за 130 млн грн при початковій вартості у 235 млн грн, йдеться у повідомленні на сайті НБУ.

Як зазначається, пул складався з 35 кредитів АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк». Серед найбільш привабливих активів, за даними Фонду: обладнання для підприємств сонячної енергетики в Миколаївській області, земельні ділянки в Київській області, обладнання агропідприємства, зокрема, для насіннєвого заводу в Рівненській області.

Активи виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN). В аукціоні взяли участь 6 інвесторів, що є рекордом для аукціонів з продажу прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків.

Аукціон проводився в рамках другого етапу продажу за «голландською моделлю» заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків балансовою вартістю 11,5 млрд грн, які раніше в рамках пілотного проекту виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN) та The Debt Exchange (DebtX).

На першому етапі ФГВФО здійснював продаж цих активів окремими лотами у системі ProZorro.Продажі за «голландською моделлю». У результаті продажу кредитів із балансовою заборгованістю 352,9 млн грн було отримано понад 80 млн грн. На другому етапі непродані кредити були об’єднані у пули та передані для реалізації за «голландською моделлю» компаніям ТОВ «Дебтекс Україна» (дочірня компанія DebtX) та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» (дочірня компанія FFN) у межах спільного пілотного проекту з НБУ та ФГВФО, який запрацював ще на початку року.

У рамках цього пілотного проекту у вересні 2017 року на продаж було виставлено два пули – права вимоги за кредитами неплатоспроможних банків, передані у заставу НБУ. До реалізації були залучені дві компанії – ТОВ «Дебтекс Україна» та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн». Стартові ціни продажу, встановлені ФГВФО, становили 600 млн грн та 810 млн грн відповідно. Проте торги не відбулися: за одним із пулів на участь у торгах не зареєструвався жоден учасник, за другим – надані цінові пропозиції були значно нижчими за стартову ціну. З урахуванням вищезазначеного, виконавчою дирекцією ФГВФО було ухвалено рішення про реалізацію вказаних кредитів окремими лотами за «голландською моделлю». Як забезпечений кредитор НБУ погодив умови реалізації активів, переданих йому в заставу, після отримання рішення виконавчої дирекції ФГВФО.

Як нагадують у Центробанку, НБУ за 11 місяців 2018 року отримав на погашення заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків 2,5 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. З них від реалізації активів за «голландською моделлю» НБУ отримав 618,3 млн грн.

«Голландський аукціон» – це аукціон, на початку якого стартова ціна активу дорівнює його номінальній вартості. Під час торгів через однаковий проміжок часу ціна автоматично і покроково знижується на крок аукціону – 1%. Таким чином, упродовж дня торгів ціна може знизитися зі 100 до 20% від номіналу. Кожен учасник аукціону може зупинити торги на прийнятному для себе рівні ціни, натиснувши кнопку «придбати». Це завершує автоматичне покрокове зниження ціни лоту. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті