НБУ тимчасово знизив мінімальний коефіцієнт покриття ліквідністю у іноземній валюті з 80% до 50%

НБУ тимчасово знизив мінімальний коефіцієнт покриття ліквідністю у іноземній валюті з 80% до 50%

Протягом півроку банки зможуть збільшити обсяг високоякісних ліквідних активів в іноземній валюті

НБУ тимчасово знизив мінімальний коефіцієнт покриття ліквідністю у іноземній валюті з 80% до 50%
Фото: Shutterstock

Національний банк України тимчасово знижує мінімальне значення нормативу LCR (коефіцієнт покриття ліквідністю) в іноземній валюті з 80% до 50%, йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

Як зазначається, відповідне рішення закріплене постановою Правління НБУ від 28 грудня 2018 року №164 «Про внесення зміни до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні», і набуває чинності 30 грудня 2018 року.

У той же час, для LCR в усіх валютах мінімальне обов’язкове значення залишається на рівні 80%. Як нагадують у НБУ, банки України розпочали офіційний розрахунок нормативу з 1 грудня 2018 року.

«Уточнені розрахунки LCR в іноземній валюті, які банки здійснювали у грудні цього року, засвідчили необхідність пом’якшення вимог терміном на півроку. Протягом цього періоду банки зможуть збільшити обсяг високоякісних ліквідних активів (ВЛА) в іноземній валюті, необхідних для виконання нормативу, адже в цей час будуть погашені окремі випуски облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) в іноземній валюті, які є у власності банків», – пояснили у Центробанку.

Як зауважили у НБУ, методика розрахунку нормативу передбачає, що власне ОВДП в іноземній валюті із залишковим терміном погашення понад 30 днів враховуються лише до ВЛА для розрахунку нормативу LCR за всіма валютами і не враховуються як ВЛА для LCR в іноземній валюті.

Відтак, згідно рішення Правління мінімальне обов’язкове значення LCR в іноземній валюті з кінця грудня 2018 року знижено з 80% до 50%. Подальший графік збільшення мінімального значення нормативу залишається без змін. Таким чином, мінімальне значення нормативу LCR в іноземній валюті буде доведено до рівня 100% поетапно за таким графіком: 50% – починаючи з 31 грудня 2018 року, 90% – починаючи з 1 червня 2019 року, 100% – починаючи з 1 грудня 2019 року.

Таким чином, протягом першого півріччя банки матимуть змогу покращити політику управління ліквідністю в іноземній валюті,  збільшивши обсяг інших складових високоякісних ліквідних активів в іноземній валюті.

Коефіцієнт покриття ліквідністю (LCR) установлює мінімально необхідний рівень ліквідності для покриття чистого очікуваного відтоку коштів з банку протягом 30 днів з урахуванням стрес-сценарію.

LCR розроблений Базельським комітетом з банківського нагляду у відповідь на глобальну фінансову кризу 2007‒2008 років. З 2015 року норматив є обов’язковим для банків країн ЄС відповідно до положень CRR/CRD IV. На сьогодні LCR запроваджено у 45 країнах світу, у тому числі в тих, які не є членами Базельського комітету з банківського нагляду.

Раніше, НБУ для забезпечення фінансової стабільності полегшив доступ банків до екстреної підтримки ліквідності, зокрема, спростив процедуру укладання генерального договору, що сприятиме зменшенню часових та фінансових витрат банків.

Нагадаємо: у жовтні 2018 року НБУ визначив мінімальне обов’язкове значення LCR з грудня 2018 року на рівні 80%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті