Коболєв назвав умови для початку перемовин щодо другого транзитного позову до «Газпрому» на $12 млрд

Коболєв назвав умови для початку перемовин щодо другого транзитного позову до «Газпрому» на $12 млрд

НАК готовий обговорювати зазначений позов у прив'язці з укладенням нового довгострокового контракту

Коболєв назвав умови для початку перемовин щодо другого транзитного позову до «Газпрому» на $12 млрд
Глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв
Фото: УНІАН

НАК «Нафтогаз України» готовий обговорювати можливість перегляду або відмови від другого транзитного позову до російського «Газпрому» на суму понад $12 млрд у прив'язці з укладенням нового довгострокового контракту, передає Интерфакс-Україна.

Про це повідомив глава НАК Андрій Коболєв в інтерв'ю «5 каналу» в середу ввечері.

«Фактично ми говоримо російським колегам: якщо ви будуєте (обхідні маршрути. – Mind) і не хочете транспортувати (через ГТС України. – Mind), то компенсуйте. Якщо хочете транспортувати і готові підписати довгостроковий контракт за європейськими правилами, з гарантіями, що ці гроші ви нам заплатите, ми готові від позову відмовитися, або переглянути його, або змінити його», – сказав він.

«Ми комунікували цей меседж європейській комісії, і нас почули. Ми готові це питання, якщо нам акціонер погодить, покласти на стіл переговорів з «Газпромом», – додав глава НАК.

Так, Коболев нагадав, що головною метою цього позову є відшкодування збитків від зниження вартості газотранспортної системи (ГТС) України в результаті будівництва «Газпромом» обхідних потоків і невиконання прописаних зобов'язань в чинному до кінця 2019 року контракті на транзит.

За його словами, стягнення з «Газпрому» коштів за вже виграним транзитним позовом і потенційна перемога в арбітражі за другим позовом змушує діяти акуратно і точно в частині відокремлення «Нафтогазу» від газотранспортної складової.

«Як громадянин України, я вважаю, що втратити і гроші, і транзит неприйнятно. Як глава НАК – я не дозволю цього зробити. У нас є план відокремлення, за яким ми рухаємося вже півтора року. Ми створили дві окремі філії, вони вже працюють у складі «Нафтогазу», ми готуємо їх для переведення в окремі компанії наступного року. Ми запропонували саме таку модель анбандлінга, так званий ISO (independent system operator), яка дозволяє нам цей позов зберегти», – пояснив він.

Також агентство повідомляє, що у НАК підтвердили готовність Коболєва взяти участь у тристоронній зустрічі щодо газу в Брюсселі 21 січня.

Так, у середу, заступник голови Європейської комісії з Енергетичного союзу ЄС Марош Шефчович оголосив, що другий раунд політичних тристоронніх переговорів (ЄС, Україна, Росія) про довгостроковий транзит газу в Європу через Україну відбудеться у зазначену дату в Брюсселі.

Нагадаємо: «Нафтогаз» 6 червня 2018 року подав до Стокгольмського арбітражу позов з вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом з ПАТ «Газпром». НАК вимагає перегляду тарифу з березня 2018 року і попередньо оцінив свої грошові вимоги в $11,58 млрд без урахування відсотків.

Пізніше, у листопаді виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що претензії НАК до «Газпрому» за новими позовами в Стокгольмському арбітражі за чотири місяці збільшилися до понад $12 млрд.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті