Україна вимагає в Раді безпеки ООН скасувати право вето
Країна-член ООН, яка є стороною конфлікту, має бути обмежена в праві блокувати резолюції Радбезу

Україна закликає ООН поетапно скасувати право вето в Раді Безпеки організації. Про це заявив постійний представник України в ООН Володимир Єльченко у статті, опублікованій у «Дзеркалі тижня».
Така реформа є особливо актуальною в умовах агресії проти України з боку Росії як одного з постійних членів Ради Безпеки, підкреслив дипломат.
На думку Єльченка, зловживання Росією правом вето в ході російсько-українського конфлікту, ситуації навколо збитого малайзійського літака МН17, а також в питанні Солсбері і ситуації в Сирії призвела до того, що Рада безпеки ООН фактично виявилася паралізованою.
«Постійний член Ради Безпеки, коли він є стороною конфлікту, повинен бути обмеженим у можливості застосування права вето з питання, в якому він – зацікавлена сторона», – заявив політик.
Він наголосив, що таку норму передбачено також пунктом 3 статті 27 Статуту ООН, однак вона постійно ігнорується, як це було, наприклад, під час накладення Росією вето на проект резолюції РБ щодо територіальної цілісності України в березні 2014 року. Схожа ситуація мала місце і під час ще одного вето Росії – на проект резолюції Радбезу щодо створення міжнародного трибуналу для розслідування злочинів, пов'язаних зі збиттям МН17 у липні 2015 року.
«Україна входить до кола країн-підписантів декларації на підтримку ініціативи про добровільне зобов'язання представників «постійної п'ятірки» Ради Безпеки щодо відмови від використання права вето у випадках масових злодіянь», – зазначив постпред України в ООН.
ООН майбутнього – Сторінка статті – https://t.co/YDzYgmrK0Z https://t.co/f4Voe5LZGn
– Volodymyr Yelchenko (@YelchenkoUN) 11 січня 2019 р.
Як пише Deutsche Welle, Україна не вперше виступає з пропозицією скасувати право вето в Радбезі ООН. Раніше ця тема зачіпалася 21 листопада 2018 року на засіданні Генеральної асамблеї ООН.
З подібною ініціативою виступав також президент України Петро Порошенко в квітні 2018 року. «ООН вимагає негайного реформування. Необхідно позбавити права вето країну-агресора», – заявив глава української держави.
В грудні 2018 року Європарламент схвалив резолюцію, в якій звинуватив РФ в підриві міжнародних зусиль з врегулювання конфліктів за допомогою застосування права вето в Радбезі ООН і закликав продовжити санкції проти Кремля до тих пір, поки Росією не будуть виконані Мінські угоди з мирного врегулювання на Донбасі.
Право вето дозволяє Великобританії, Китаю, Росії, США і Франції як постійним членам Ради Безпеки ООН відхиляти проект будь-якої резолюції незалежно від того, якою підтримкою він користується.
.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].