В Україні почав діяти закон, спрямований на відновлення кредитування
Спецпроект
Трансформації бізнесу

В Україні почав діяти закон, спрямований на відновлення кредитування

Документ зменшить ризики для кредиторів, внаслідок цього відсоткові ставки знизять і кредити стануть доступнішими для людей та бізнесу, вважають законодавці

В Україні почав діяти закон, спрямований на відновлення кредитування
Фото: Pixybay

В Україні введено в дію закон про відновлення кредитування № 2478-VIII, повідомляє канал 112. У Нацбанку впевнені, що документ зменшить ризики для кредиторів. Своєю чергою, це призведе до зниження відсоткових ставок і зробить більш доступними кредити для людей і бізнесу.

Згідно з документом, кредитор і боржник можуть домовитися про зміну умов кредитування – і поручитель продовжуватиме нести відповідальність за повернення тієї суми, про яку йшлося раніше. Претензії до поручителя можна пред'являти протягом трьох років, а не шести місяців. У разі змінюваної відсоткової ставки кредитодавець повідомить про її зміну постфактум.

Відсьогодні, 4 лютого, все це поширюється не тільки на нові, а й укладені раніше договори.

Головні нововведення:

1. Смерть одного з групи боржників не зменшує відповідальності інших.
Згідно із законом, ліквідація солідарного боржника-юрособи чи смерть людини не припиняє обов'язку решти боржників перед кредитором і не змінює обсягу та умов виконання. Тобто якщо кілька компаній або осіб мають повернути кредитору щось неподільне, якщо одну із компаній ліквідують або хтось із людей помре, всі інші повинні будуть повернути кредитору те саме (а не в меншому обсязі) і за тими самими умовами.

2. У разі зміни умов кредитування порука не припиняється.
Якщо боржник і кредитор домовилися про збільшення зобов’язання, а поручитель на це не погоджувався, порука не припиняється. Натомість поручитель буде нести відповідальність за ту суму, на яку надавав гарантії. Порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання. Ліквідація боржника – юрособи не припиняє поруку, якщо до дня внесення до Єдиного держреєстру юросіб, ФОПів та громадських формувань запису про припинення боржника – юрособи кредитор звернувся до суду з позовом до поручителя у зв’язку з порушенням таким боржником зобов’язання.

3. Кредитор може пред’явити вимогу до поручителя протягом 3 років. Закон ушестеро продовжує строк, коли кредитор зможе пред’явити вимогу до поручителя. Тепер це не шість місяців, а три роки. Якщо у договорі поруки не встановлено строк основного зобов’язання, – або це момент пред'явлення вимоги, порука припиниться, тільки якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя протягом трьох років з дня укладання договору поруки. А якщо зобов’язання виконуються частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною.

4. Позичальник може погасити заборгованість за 30 днів без підвищення відсоткової ставки.
Раніше при кредитному договорі зі змінюваною відсотковою ставкою кредитодавець був зобов'язаний повідомляти позичальнику, поручителю та іншим зобов'язаним щонайменше за 15 днів до дати початку застосування нової відсоткової ставки про її зміну. За новими правилами – протягом 15 днів з дати початку застосування відсоткової ставки. Якщо позичальник не згоден із новою відсотковою ставкою, у нього є можливість погасити всю заборгованість за попередніми умовами протягом 30 днів з дати отримання повідомлення про підвищення відсоткової ставки. Після цього зобов’язання сторін припиняються.

5. Спадкоємець, який прийняв спадщину із заставним майном, має її зареєструвати.
Закон зобов'язує спадкоємця, який прийняв спадщину із обтяженим майном або майном, яке треба реєструвати, отримати свідоцтво про право на спадщину. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, або якщо вони спадкують майно, на яке є деякі права в інших. Кредитору спадкодавця надається рік (а не півроку, як раніше), щоб пред’явити вимоги у разі, якщо він не знав і не міг знати про відкриття спадщини.

6. Заставне майно звільнятимуть від обмежень у використанні протягом 14 днів.
У законі «Про іпотеку» встановлюється, що іпотекодержатель звільняє «заставне» майно від накладених обмежень у використанні протягом 14 днів з дня повного погашення заборгованості. Зокрема, вносить відповідні зміни до держреєстрів.

7. Якщо заставне майно реконструювали – новостворене вважається предметом іпотеки.
Відповідно до закону, якщо боржник або поручитель, які передали майно для забезпечення зобов’язання, реконструювали будівлю або самочинно збудували щось на землі, все новостворене вважається предметом іпотеки відповідно до іпотечного договору.

8. При пере/реєстрації автівки перевірятимуть, чи не є вона заставною.
Якщо у держреєстрі обтяжень рухомого майна знайдуть відповідні дані, автівку зареєструють тільки з дозволу особи чи органу, у якого є деякі права на цей транспорт.

9. Переселенці зможуть внести зміни до договору застави на підконтрольній території.
На час проведення АТО та ООС дозволяється посвідчувати зміни до договору застави або іпотечного договору, що був нотаріально посвідчений на окупованій території або в районі АТО (але до початку АТО/ООС), за місцем реєстрації однієї зі сторін договору на території України.

10. Закон має зворотну дію.
Закон застосовується не тільки до відносин, які виникли до введення його в дію, а й до тих, які виникли до цього та продовжують існувати досі. Закон не матиме зворотної дії тільки стосовно позасудового врегулювання. Сторони іпотечного договору зможуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому режимі і підписати договір про це. Після такої процедури іпотекодержатель більше не може нічого вимагати від боржника. До договорів і угод, укладених підприємствами відсьогодні, застосовуватиметься інше правило: наступні вимоги іпотекодержателя до юрособи/ФОПа є чинними, якщо інше не визначено договором (для аналогічних ситуацій із фізичною особою нічого не змінюється).

Нагадаємо, цей закон викликав хвилю обурення у соцмережах. Президента Петра Порошенка закликали ветувати документ, проте петиція не набрала необхідної кількості голосів. Зараз голову держави просять внести до парламенту проект про скасування дії цього закону, як невідкладний.

Раніше Mind писав, що відповідний законопроект про відновлення кредитування був підтриманий депутатами 3 липня 2018 року. «За» проголосували 239 народних депутатів. Порошенко підписав закон щодо відновлення кредитування 31 жовтня 2018 року.

Додамо, що банки очікують зростання кредитування та припливу депозитів у 2019 році, згідно з результатами опитування НБУ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті