Банки очікують зростання кредитування та припливу депозитів у 2019 році - опитування НБУ
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Банки очікують зростання кредитування та припливу депозитів у 2019 році - опитування НБУ

Фінансові установи розраховують на покращення кредитного портфеля як населення, так і бізнесу

Банки очікують зростання кредитування та припливу депозитів у 2019 році - опитування НБУ
Фото: pixabay.com

Банки очікують, що у 2019 році зростатиме кредитування та обсяг депозитів. Також фінансові установи розраховують на покращення кредитного портфеля як населення, так і бізнесу. Про це повідомли в Національному банку України (НБУ) із посилання на результати опитування представників банківського сектору.
 
Оптимізм стосовно перспектив зростання роздрібного кредитування зберігається з ІІ кварталу 2016 року, а корпоративного – з IV кварталу 2016 року. Три чверті опитаних прогнозують зростання кредитів корпорацій і у 2019 році. На думку респондентів, у І кварталі попит зростатиме на всі види кредитів бізнесу, особливо на кредити малим та середнім підприємствам (МСП), гривневі та короткострокові позики.
 
62% респондентів повідомили, що очікують зростання у 2019 році кредитів домогосподарствам. До того ж, у І кварталі 2019 року попит на споживчі кредити збільшиться третій рік поспіль.
 
Збереження припливу депозитів населення та коштів бізнесу у 2019 році прогнозують 66% та 67% опитаних банків відповідно. У випадку з депозитами населення, це найвищий показник за всю історію спостережень.
 
Попит на корпоративні кредити зростає, однак стандарти їх видачі стають жорсткішими, за спостереженнями респондентів.
 
У ІV кварталі минулого року попит на кредитні кошти зростав як з боку населення, так і  бізнесу. Корпорації найбільше цікавили короткострокові та гривневі кредити. На думку банків, в першу чергу це пов'язано зі зростанням потреб підприємств у коштах на капітальні інвестиції та поповненням оборотного капіталу, а також проведенням реструктуризації боргів.
 
У ІV кварталі банки підвищили стандарти схвалення заявок на всі види кредитів бізнесу. Насамперед мова йде про кредити великим підприємствам та довгострокові позики. Причина – погіршення очікувань, насамперед щодо коливань валютного курсу та економічного розвитку. Також вперше за чотири квартали респонденти підвищили стандарти для МСП через погіршення курсових очікувань та підвищення ризику застави. Проте в І кварталі 2019 року банки планують незначно послабити вимоги до кредитування бізнесу, найсуттєвіше – за кредитами МСП.
 
Зростання попиту на кредити населенню забезпечують, в першу чергу, споживчі кредити і покращення споживчих настроїв та зростанням витрат на товари тривалого вжитку.
 
У ІV кварталі стандарти для кредитів домогосподарствам не змінилися. Частина банків звітувала про їх посилення. Головні фактори – зростання вартості ресурсів та балансові обмеження, а також погіршення очікувань стосовно загальної ситуації в економіці, зафіксоване вперше з ІІІ кварталу 2015 року. Щоправда вплив цих факторів нівелювали респонденти, які пом’якшили стандарти споживчого кредитування в умовах конкуренції з іншими банками та підвищення платоспроможності споживачів.
 
Також вперше за п’ять кварталів банки повідомили про зниження ризику ліквідності. Великі банки відзначили зростання кредитного ризику та зменшення процентного, валютного та ризику ліквідності.
 
Банки очікують, що у І кварталі 2019 року кредитний, валютний та операційний ризики виростуть, а ризик ліквідності (наявний або потенційний ризик для надходжень та капіталу, який виникає через неспроможність банку виконати свої зобов’язання в належні строки) очікувано знизиться, процентний – не зміниться.

Раніше Mind писав, що бізнес налаштований на подальше економічне зростання і нові робочі місця в 2019 році, посилаючись на результати опитування НБУ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті