Нові проблеми «Північного потоку – 2»: «Газпрому» доведеться отримати схвалення всієї Європи
Отримання дозволу на експлуатацію газопроводу може розтягнутися на роки

Суворі правила Газової директиви ЄС досі поширюються на газопровід «Північний потік – 2», і для того, щоб вивести трубу з-під цих правил, «Газпрому», навіть за підтримки Німеччини, доведеться докласти ще багато зусиль.
Справа в тому, що згоду на це повинна дати не тільки Єврокомісія, але й комітет, до складу якого входять представники усіх країн Євросоюзу. Таким чином, Європа отримала новий важіль тиску на «Газпром» і Росію, пише «Коммерсант».
У поправках до Газової директиви ЄС, яку мають схвалити 20 лютого, залишилося положення про те, що у газопроводу повинен бути незалежний від «Газпрому» оператор (зараз це Nord Stream-2 AG) і доступ третіх компаній до труби.
Якщо створення незалежного оператора ще реально, то доступ третіх осіб організувати неможливо, оскільки газ в російський кінець труби може подати тільки «Газпром» як єдина компанія, що має право на його експорт.
Таким чином, Єврокомісія може заборонити «Газпрому» використовувати «Північний потік – 2» більше ніж наполовину – за аналогією з газопроводом Opal – залишивши іншу половину для потенційних «третіх осіб», які навряд чи коли-небудь з'являться.
«Північний потік – 2» можна вивести з-під дії директиви, якщо Німеччина укладе з Росією міжурядову угоду. Однак згідно з новими поправками, це буде довга і складна процедура, яка не гарантує успіху.
Німеччині доведеться отримувати дозвіл Єврокомісії у двох випадках: 1) на ведення переговорів з Росією, 2) на підписання договору. ЄК зможе вимагати додаткову інформацію і давати рекомендації щодо тексту угоди, а остаточне рішення буде прийматися після консультацій з країнами – членами ЄС. Все це здатне затягнути підписання на роки.
«Якщо Європарламенту вдасться проголосувати про застосування цієї директиви для морських газопроводів, є велика ймовірність, що не відбудеться ні друга нитка «Турецького потоку», ні «Північний потік – 2», – прокоментував глава «Нафтогазу України» Андрій Коболєв.
Щоб виключення для «Північного потоку – 2» були прийняті, Німеччині доведеться шукати підтримки найбільших країн ЄС, зокрема Франції та Італії.
«Газпром» вже подав сигнал про те, що компанія враховує можливі обмеження по «Північному потоку – 2» і думає про нові газопроводи в Європу, які дозволили б за необхідності відмовитися від українського транзитного маршруту. 14 лютого глава компанії Олексій Міллер допустив будівництво «Турецького потоку – 2». Цей газопровід спроектований з Туреччини в ЄС суходолом, тож поправки до газової директиви його не стосуватимуться, бо діють тільки для морських труб. Дві нові нитки через Чорне море загальною потужністю 32 млрд кубометрів у цілому відповідають половині технічної пропускної здатності «Північного потоку – 2».
Нагадаємо: «Північний потік – 2» має запроектовану пропускну здатність 55 млрд куб. м на рік. Вартість морської частини – близько 9,5 млрд євро.
Детальніше про «холодну війну» на ринку газу – в матеріалі Mind «Іронія долі: 5 «газових» протиріч світової геополітики».
Нагадаємо: раніше Польща та США спільно виступили проти «Північного потоку – 2», назвавши його «загрозливим».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].