Нові проблеми «Північного потоку – 2»: «Газпрому» доведеться отримати схвалення всієї Європи

Нові проблеми «Північного потоку – 2»: «Газпрому» доведеться отримати схвалення всієї Європи

Отримання дозволу на експлуатацію газопроводу може розтягнутися на роки

Нові проблеми «Північного потоку – 2»: «Газпрому» доведеться отримати схвалення всієї Європи
фото Shutterstock

Суворі правила Газової директиви ЄС досі поширюються на газопровід «Північний потік – 2», і для того, щоб вивести трубу з-під цих правил, «Газпрому», навіть за підтримки Німеччини, доведеться докласти ще багато зусиль.

Справа в тому, що згоду на це повинна дати не тільки Єврокомісія, але й комітет, до складу якого входять представники усіх країн Євросоюзу. Таким чином, Європа отримала новий важіль тиску на «Газпром» і Росію, пише «Коммерсант».

У поправках до Газової директиви ЄС, яку мають схвалити 20 лютого, залишилося положення про те, що у газопроводу повинен бути незалежний від «Газпрому» оператор (зараз це Nord Stream-2 AG) і доступ третіх компаній до труби.

Якщо створення незалежного оператора ще реально, то доступ третіх осіб організувати неможливо, оскільки газ в російський кінець труби може подати тільки «Газпром» як єдина компанія, що має право на його експорт.

Таким чином, Єврокомісія може заборонити «Газпрому» використовувати «Північний потік – 2» більше ніж наполовину – за аналогією з газопроводом Opal – залишивши іншу половину для потенційних «третіх осіб», які навряд чи коли-небудь з'являться.

«Північний потік – 2» можна вивести з-під дії директиви, якщо Німеччина укладе з Росією міжурядову угоду. Однак згідно з новими поправками, це буде довга і складна процедура, яка не гарантує успіху.

Німеччині доведеться отримувати дозвіл Єврокомісії у двох випадках: 1) на ведення переговорів з Росією, 2) на підписання договору. ЄК зможе вимагати додаткову інформацію і давати рекомендації щодо тексту угоди, а остаточне рішення буде прийматися після консультацій з країнами – членами ЄС. Все це здатне затягнути підписання на роки.

«Якщо Європарламенту вдасться проголосувати про застосування цієї директиви для морських газопроводів, є велика ймовірність, що не відбудеться ні друга нитка «Турецького потоку», ні «Північний потік – 2», – прокоментував глава «Нафтогазу України» Андрій Коболєв.

Щоб виключення для «Північного потоку – 2» були прийняті, Німеччині доведеться шукати підтримки найбільших країн ЄС, зокрема Франції та Італії.

«Газпром» вже подав сигнал про те, що компанія враховує можливі обмеження по «Північному потоку – 2» і думає про нові газопроводи в Європу, які дозволили б за необхідності відмовитися від українського транзитного маршруту. 14 лютого глава компанії Олексій Міллер допустив будівництво «Турецького потоку – 2». Цей газопровід спроектований з Туреччини в ЄС суходолом, тож поправки до газової директиви його не стосуватимуться, бо діють тільки для морських труб. Дві нові нитки через Чорне море загальною потужністю 32 млрд кубометрів у цілому відповідають половині технічної пропускної здатності «Північного потоку – 2».

Нагадаємо: «Північний потік – 2» має запроектовану пропускну здатність 55 млрд куб. м на рік. Вартість морської частини – близько 9,5 млрд євро.

Детальніше про «холодну війну» на ринку газу – в матеріалі Mind «Іронія долі: 5 «газових» протиріч світової геополітики».

Нагадаємо: раніше Польща та США спільно виступили проти «Північного потоку – 2», назвавши його «загрозливим».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло