Економіка Туреччини вперше з 2009 року увійшла в рецесію
Показники ВВП країни падають другий квартал поспіль

ВВП Туреччини в IV кварталі 2018 року впав на 2,4% порівняно з попереднім кварталом, повідомив у понеділок Інститут статистики Туреччини. Таким чином, економіка країни офіційно увійшла в технічну рецесію, яка фіксується при падінні ВВП протягом двох кварталів поспіль, передає РБК sз посиланням на дані інституту.
Раніше, у III кварталі, турецька економіка скоротилася на 1,6% в порівнянні з другим.
Останній раз рецесія в країні спостерігалася e 2009 році, коли ВВП падав цілий рік поспіль через світову кризу – з II кварталу 2008-го до I кварталу 2009-го включно.
Падіння ВВП в IV кварталі проти того ж кварталу 2017 року склало 3%, свідчать дані Інституту економіки Туреччини. У 2018 році ВВП загалом виріс лише на 2,6% – тоді як у 2017-му цей показник становив 7,4%.
У 2018 році Туреччину охопила фінансова криза. На початку січня $1 коштував 3,8 турецької ліри, а до кінця року – 5,3 ліри. У серпні, на піку ослаблення національної валюти, курс падав до 6,9 ліри за долар. У середньому в 2018 році турецька валюта ослабла на 22,3%.
Через падіння ліри Центробанк Туреччини кілька разів піднімав базову ставку, на сьогодні вона становить рекордні для Туреччини 24%.
Кризу частково спричинило те, що Туреччина була близька до розриву відносин із США через арешт американського пастора Ендрю Брансона та введення американських санкцій проти турецьких міністрів.
Туреччина у 2018 році потрапила в «ідеальний шторм», цитує РБК аналітиків J.P.Morgan. У неї хронічний дефіцит платіжного балансу (зокрема, зовнішньої торгівлі), країна – чистий імпортер енергоносіїв, ціни на які росли в минулому році, а близько 40% боргу її центрального уряду номіновано в доларах.
У Туреччині 10 років спостерігався економічний бум завдяки припливу зарубіжних інвестицій. Однак після конфлікту з США й падіння ліри настрої інвесторів погіршилися.
Наприкінці 2018 року Брансона звільнили, а санкції з урядовців зняли, це частково заспокоїло ринки. Економісти поки не чекають падіння економіки Туреччини за підсумками 2019 року: консенсус-прогноз Bloomberg передбачає слабке зростання на 0,2%, хоча частина аналітиків чекає рецесії і за підсумками року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].