«Укроборонпром» спростовує результати звіту SIPRI щодо постачання зброї до РФ
Держконцерн наголошує, що інформація наведена у звіті є некоректною та не відповідає дійсності

Інформація щодо постачання озброєння та військової техніки (ОВТ) Державним концерном «Укроборонпром» до РФ є некоректною і не відповідає дійсності, йдеться в повідомленні на сайті держконцерну.
Відповідне спростування інформації зі звіту Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) оприлюднила прес-служба держконцерну «Укроборонпрому».
«У звітному періоді 2014–2018 років, який обрала SIPRI, Україна постачала турбореактивні двигуни АІ-222, які встановлюються на російські навчально-бойові літаки Як-130. Зауважимо, що виробником двигунів є приватне запорізьке ПАТ «Мотор-Січ», яке не є учасником ДК «Укроборонпром». Крім того, контракти на поставки двигунів було укладено у 2006 році, а власне поставки відбувались у 2009–2014 роках», – пояснюють у держконцерні.
Як зазначається, у примітках до дослідження наголошується, що, найімовірніше, двигуни постачалися до 2014 року, коли ввели заборону на експорт ОВТ до РФ. Дослідники SIPRI роблять припущення, що після 2014-го зазначені двигуни могли виготовлятися російською стороною самостійно.
Інша продукція, яка нібито постачалася до РФ, – це літаки Ан-140-100 та Ан-148-100Е. Експерти SIPRI зазначають, що виконання цих контрактів було припинено у 2014-му, після заборони експорту до РФ. Крім того, літаки Ан-140 і Ан-148 виготовлялися в Росії за ліцензією, наданою ДП «Антонов». Тому SIPRI розглядає їх як імпорт з України, оскільки існує юридичний договір, укладений між сторонами.
Серед переліку продукції, що традиційно постачалася до РФ, є корабельні газотурбінні установки ДС-71 виробництва миколаївського ДП «НВКГ «Зоря»-«Машпроект». Такими двигунами оснащені три російські фрегати проекту 11356. Постачання було здійснено до заборони експорту ОВТ до РФ.
Також варто враховувати, що дата постачання двигунів та силових установок визначається експертами SIPRI після завершення виготовлення тих чи інших зразків військової техніки та озброєння вже російськими виробниками і передачі літаків і кораблів до Збройних сил РФ, а не реальним моментом постачання окремих комплектуючих. Тому двигуни чи силові установки для техніки могли постачатися до 2014 року, однак у дослідженні вони відображені, як поставки пізнішого періоду.
Слід зауважити, що згідно з рішенням РНБО України «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики», уведеного в дію Указом Президента України від 27.08.2014 №691/2014, експорт до РФ товарів військового призначення і подвійного використання припинено. Виняток становить лише космічна техніка, яка використовується для досліджень космосу в мирних цілях.
Нагадаємо: згідно з щорічним дослідженням, оприлюдненим SIPRI у березні поточного року, Україна посіла 12 місце в переліку 25 найбільших експортерів зброї. Водночас, за твердженням авторів дослідження, за період 2014–2018 років 23% українського експорту ОВТ припадало на РФ.
Згідно з дослідженням, п'ять найбільших експортерів військової продукції – США, Росія, Франція, Німеччина і Китай – забезпечили 75% сукупного обсягу світового експорту озброєнь у 2014–2018 роках.
Про те, що і в якій кількості може запропонувати світові вітчизняний військово-промисловий комплекс, читайте в колонці військового експерта Михайла Жирохова, спеціально для Mind.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].