Західні країни бояться непередбачуваних виборів в Україні – Reuters

Західні країни бояться непередбачуваних виборів в Україні – Reuters

Європейські дипломати сумніваються в усіх трьох лідерах президентських перегонів

Західні країни бояться непередбачуваних виборів в Україні – Reuters
Фото: УНІАН

Західні країни-союзники України бояться, що наступний президент України може не захотіти або бути нездатним реалізувати ті реформи, які здійснювались в країні протягом останніх п'яти років. Про це повідомляє Reuters.

Зокрема, видання наголошує, що європейські дипломати  висловили занепокоєння щодо трійки лідерів президентських перегонів в Україні: чинного президента Петра Порошенка, колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та коміка Володимира Зеленського, який «грає роль вигаданого президента в популярному телесеріалі».

Західні дипломати з Києва заявили, що усі троє викликають сумніви щодо того, чи зможуть вони проводити реформи,боротися з корупцією та підтримувати потік допомоги від західних країн.

«Ми, звісно знаємо, що отримаємо з Порошенком. Ми думаємо, що знаємо, що отримаємо з Тимошенко. Із Зеленським ми гадки не маємо чого чекати», – сказало одне з джерел видання.

В матеріалі наголошується, що послідовні санкції проти РФ свідчать про те, що Захід і надалі готовий захищати Україну, але інвестори нервують і нестабільність роботи Києва в області втілення реформ стає перешкодою на подальшому шляху підтримки.

«В ідеалі ЄС хотів би бачити Україну – свого великого сусіда на східному кордоні – стабільною демократією, яка підкоряється верховенству закону і здатна захистити себе від Росії», – наголошує видання.

На думку авторів матеріалу, український президент, слабко налаштований на реформи, може порушити баланс щодо Росії, одночасно поставивши під загрозу міжнародне фінансування та зв’язки з ЄС. Дипломати також занепокоєні, що напружені виборчі перегони можуть супроводжуватись звинуваченнями у махінаціях та протестами.

Через відсутність кращого вибору ЄС продовжує дотримуватись своїх принципів: наполягати на реформах і просувати прозахідні прагнення України, а не схилятись до певного кандидата.

«У Порошенка була дуже чітка лінія, принаймні на папері, стосовно протидії Росії та проєвропейського напрямку. Він не був ідеальним, але ми знали його, ми мали з ним справу, – сказав європейський дипломат в Брюсселі. – Надзвичайно важливо, щоб наступний президент притримувався реалізації реформ, тому що ми багато в них вклали. Без цього і однозначної лінії щодо РФ відносини (України з ЄС – ред.)постраждають».

Видання зазначає, що Зеленський є загадкою. Він скористався розчаруванням, яке відчули люди після Майдану, його «нове обличчя» та відсутність «політичного багажу» приваблюють електорат, особливо молодь. Але дипломати занепокоєні через відсутність у нього необхідного досвіду і його зв’язками з Ігорем Коломойським.

«В якомусь сенсі, Порошенко став жертвою свого власного успіху у стримуванні конфлікту на Донбасі, заохочуючи виборців ризикнути щодо Зеленського», – сказав інший дипломат виданню. Він пояснив, що діючий президент ізолював 90% країни від війни на Донбасі, змусивши людей думати, що вони можуть експериментувати».

«У вас є це оманливе відчуття спокою в країні», – додав він.

Тимошенко також викликає у європейських дипломатів суперечливі відчуття.

Блок став на її сторону в 2011 році, коли її посадив попередник Порошенка Віктор Янукович, але газова угода 2009 року і її нещодавня антиреформенна риторика послабили її привабливість.
«Вона дещо втратила сяйво мучеництва», – заявив представник ЄС в Брюсселі.

Останні опитування громадської думки показують, що Зеленський є лідером, а Порошенко і Тимошенко борються за друге місце.

У своїй промові 5 березня посол США Марі Йованович сказала, що будь-який, хто намагається сфальсифікувати результати голосування, повинен переслідуватися за законом, а урядові ресурси не повинні використовуватися для переслідування політичних опонентів.

«Коротше кажучи, країна, яка прагне до інтеграції з Європейським союзом і НАТО, повинна забезпечити, щоб її дії відповідали західним стандартам», – сказала вона.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті