Поганий той топ-менеджер, який не мріє стати власником: 4 тези з інтерв'ю Дубілета

Поганий той топ-менеджер, який не мріє стати власником: 4 тези з інтерв'ю Дубілета

Колишній топ-менеджер ПриватБанку та співзасновник Monobank Дмитро Дубілет в інтерв'ю НВ Бізнес про банки і банківську систему України, проект Koto та ін.

Поганий той топ-менеджер, який не мріє стати власником: 4 тези з інтерв'ю Дубілета
Співзасновник Monobank Дмитро Дубілет
Фото: facebook/dubilet

Колишній топ-менеджер ПриватБанку та співзасновник Monobank Дмитро Дубілет в інтерв'ю НВ Бізнес про банки і банківську систему України, проект Koto та ін.

Про проект Monobank

У проект уже вкладено близько $2 млн. [Кошти витрачено] в основному на зарплати. На команду. Є крута команда розумних людей із приголомшливим досвідом, які отримують досить високу зарплату.

Поганий той топ-менеджер, який не мріє стати власником.

Я не єдиний бізнес-партнер у цьому проекті. У нас є команда, у складі семи акціонерів, які володіють компанією Fintech Band, яка є розробником продукту Monobank у партнерстві з Universal bank. У Fintech Band є сім бізнес-партнерів – Олександр Дубілет, Олег Гороховський, Міша Рогальський, Володимир Яценко, Людмила Шмальченко, Вадим Ковальов і я. У всіх приблизно однакові частки. Плюс у нас майже 30 ключових менеджерів, яким ми роздали щось на зразок акцій. У нас дуже велика історія взаємин.

Ключовий заробіток іде на кредитуванні. Люди користуються кредитами й платять за них відсотки.

Ні, «кредитами до зарплати» зазвичай називаються дуже дорогі кредити. У нас же кредити дешеві. Ця дешевизна пояснюється насамперед тим, що в нас немає колосальних витрат на відділення та іншу інфраструктуру, як у інших банків. Крім того, у нас дуже просунута система оцінки ризиків.

Про різницю з ПриватБанком

Пам'ятаєте, був такий смартфон Palm, на ньому можна було пошту перевіряти, користуючись стилусом. Потім вийшов iPhone. Відповідь на ваше запитання буде такою ж, як відповідь на запитання, чому iPhone кращий за Palm. А відповісти досить важко, ніби функції ті ж, до інтернету підключений також, пошту перевірити можна, але коли починаєш користуватися iPhone, то розумієш, що ніякий Palm і близько не стояв.

Можна, звичайно, перераховувати чим Monobank кращий за Приват24, є там багато цікавих речей. Але, інша справа, коли ти користуєшся цим застосунком, то потім важко себе змусити використовувати застосунки інших банків. Він більш приємний і емоційний, ти отримуєш більше задоволення. Тобто там (Приват24) ти заходиш і виконуєш якусь функцію, окей, ти її можеш виконати за п'ять або десять кліків, це не так зручно, як би хотілося, але тим не менш ти зайшов і виконав її. У випадку ж з Monobank ти постійно отримуєш задоволення від використання програми. Від наших смішних котів, від нашого юзабіліті...

Хоча, звичайно, є й раціональні аргументи. У нас немає відділень, тієї колосальної інфраструктури, на яку банки витрачають мільярди гривень. Тому ми даємо клієнтам багато сервісів безкоштовно або набагато дешевше, ніж інші банки.

Взяти, наприклад, кешбеки. Ви робите покупки через карту й отримуєте назад гроші на свій кешбек-рахунок  – до 500 грн на місяць. Клієнтам це подобається. Інші банки не можуть собі це дозволити, тому що для них 500 грн це багато, але в нас це закладено в бізнес-модель. Зокрема, кешбек – це маркетингові витрати. Ми даємо клієнтам кешбек, вони розповідають про це друзям, за рахунок цього ми залучаємо нових клієнтів.

У нас кредити дешевше, ніж, наприклад, у того ж Приватбанку або інших банків.

Про запуск британського аналога Monobank – Koto

Ми намагаємося зараз запустити проект в Англії. Його можна назвати якоюсь мірою аналогом Monobank, але там ми його робимо самостійно, без банку-партнера. Назва Koto – легко пишеться й запам'ятовується, пов'язано якось із котами. Ми котів там теж будем використовувати.

Зараз ключова стадія запуску проекту – ми отримуємо фінансову ліцензію для того, щоб мати можливість запустити цей бізнес самостійно. Ми почали над ним працювати майже рік тому. І я сподіваюся, що в цьому році ми отримаємо ліцензію таі зможемо запуститися повноцінно.

Якщо все життя працював в Україні, раптом вирішив запустити бізнес в Англії, то складнощі тебе чекають з усіх боків. Там все по-іншому, ментальність абсолютно інша, просто неймовірно, наскільки британці в деяких аспектах для нас інопланетяни.

Так, практично все готово. Зараз альфа-версія готова, ми займаємося внутрішнім тестуванням. Я, наприклад, за покупки зараз розплачуюсь уже картою Koto.

Власники Koto – це я, Олег Гороховський і Міша Рогальський. Ми використовуємо ті ж технології, які використовуємо в Monobank і, звичайно, сильно адаптуємо для британського проекту.

На першій стадії у нас не буде повноцінної банківської ліцензії. Це означає, що ми не зможемо, наприклад, збирати депозити. Крім того, у Британії нижче interchange (це комісія, яку отримує банк, коли його карткою розплачуються в магазинах). Це означає, що в Британії програма кешбеку буде зовсім іншою. 

Звичайно, усі ми хочемо створити єдинорога.

Про банківський ринок України та NFC

В Україні банкінг багато в чому розвинений краще, ніж у Великій Британії. Пов'язано це з тим, що британські банки більш традиційні й консервативні. До того ж у них є так зване легасі – їхні системи створювалися на 10–20 років раніше, ніж у українських банків.

Найпростіший приклад того, що є в Україні і немає в Англії – це p2p-перекази, там ніхто не переказує гроші за номером картки, там немає такої технології. Visa і Mastercard свого часу впровадила цю технологію в Східній Європі, а на Заході так і не змогли. І для того, щоб створити p2p-переказ, там мені потрібно вводити номер рахунку, сорт код, ПІБ, тобто порівняно трудомісткий процес.

Україна за NFC завжди була однією з топ-країн світу за проникненням. Тому що свого часу Mastercard багато інвестував у інфраструктуру пос-терміналів із NFC-зчитуванням.

Пластик іде в історію, кількість кеш-трансакцій буде падати. Ми зараз дивимося нашу внутрішню статистику й бачимо, що все більше людей починають платити мобільними гаманцями. Зараз уже відсотків 35 людей роблять платежі за допомогою мобільних гаманців. І чим далі, тим сильніше буде цей тренд. Відверто кажучи, я свою пластикову карту загубив чотири місяці тому і досі її не відновив.

Більше про Monobank читайте в матеріалі Mind «Банк у кишені: що таке Monobank».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло