Захворіло у світі
11,830,885
Померло у світі
544,215
Вилікувалось у світі
6,447,656
Захворіло в Україні
50,414
Померло в Україні
1,306
Вилікувалось в Україні
23,119
«Борг продовжує зростати, що не дає «Укрнафті» розвиватися» – 4 тези Юрія Вітренка зі зборів акціонерів

«Борг продовжує зростати, що не дає «Укрнафті» розвиватися» – 4 тези Юрія Вітренка зі зборів акціонерів

Юрій Вітренко – про борг «Укрнафти», зміну статуту компанії та положення наглядової ради

«Борг продовжує зростати, що не дає «Укрнафті» розвиватися» – 4 тези Юрія Вітренка зі зборів акціонерів
Юрій Вітренко
Фото: УНІАН

Сьогодні, 28 березня, член наглядової ради «Укнафти» Юрій Вітренко під час брифінгу за результатами загальних зборів акціонерів розповів про борг «Укрнафти», зміну статуту компанії та положення наглядової ради.

Mind занотував найцікавіші висловлювання Вітренка.

Про борг «Укрнафти»

За розрахунками 30 млрд грн – податковий борг «Укрнафти».

«Нафтогаз» розглядає різні варіанти погашення боргу. «Укрнафта» працює над тим, щоб дебіторська заборгованість компанії була джерелом погашення податкового боргу. Вона погашається. Але відсотки, які нараховуються, перевищують платежі, які здійснює «Укрнафта», тому податковий борг збільшується.

Дебіторська заборгованість включає заборгованість за той газ, який був видобутий «Укрнафтою» і поставлений у газотранспортну систему.

Борг продовжує зростати, що не дає «Укрнафті» розвиватись.

Ми не маємо повноважень визнавати за «Укрнафту» будь які штарфи й пені. Ми можемо узгодити це рішення, але вирішити за «Укрнафту» не можемо. Ми зробили можливість для «Укрнафти» погасити податковий борг включно зі штрафом і пенею.

Наші юристи узгоджують всі моменти, але ще потрібні будуть рішення судів.

Про спірні 2,63 млрд куб. м газу

Спірні обсяги газу – йдеться про 2 млрд 63 млн газу, які «Укрнафта» передала в газотранспортну систему у 2006 році, і йдеться, що обсяг газу «Укрнафта» таки продаватиме «Нафтогазу» у відповідності до контракту, який був погоджений.

Цей газ (2,63 млрд куб.м) був фактично спожитий.

Дії «Укрнафти» полягають у тому, що, якщо в неї є цей газ в підземних сховищах, вона може продати цей газ. Мало того, вона цей газ продає «Нафтогазу» і, за законодавством, «Укрнафта» може продавати цей газ тільки в ринкових умовах.

За проектом договору, газ, який буде підтверджений «Укрнафтою», буде фізично передаватися «Нафтогазу». Це договір купівлі-продажу.

Проектами угод передбачено, що зобов'язаня «Нафтогаза» платити за цей газ виникає в разі отримання компенсаії на покладення спецобов'язків. Відповідно це залежить від уряду: якщо він надасть відповідну компенсацію – він допоможе «Нафтогазу» допомогти «Укрнафті» вирішити проблему, у вирішенні якої зацікавлений сам уряд. Фактично ці гроші повернуться в бюджет.

Якщо не надасть – нема зобов'язань «Нафтогазу» за цими договорами купувати цей газ
Наявність газу «Укрнафти» в газотранспортній системі (ГТС) ще має бути підтверджена «Укртрансгазом».

2,063 млрд куб. м – це спірний газ, який був отриманий «Укрнафтою» у 2006 році. Його покупка не була документально оформлена, а сам газ, за твердженням «Нафтогазу», використаний для потреб населення. Наразі «Укрнафта» робить спроби стягнути з «Нафтогазу» цей обсяг на підставі рішення українського суду від 2014 року. Решта 2 млрд куб. м – це газ поточного і майбутнього видобутку «Укрнафти».

Всього з 2006 по 2010 рік неоформленими залишилися 10,1 млрд куб. м газу. «Нафтогаз» визнавав свій борг перед «Укрнафтою» у 3,75 млрд грн, тобто за цінами газу, що встановлювалися тоді НКРЕКП. Група «Приват» наполягає на вартості газу за поточними ринковими цінами. У 2015 році «Приват» подав позов до Стокгольмського арбітражу, вимагаючи від держави Україна компенсації $5,4 млрд. Слухання в цій справі заплановані на квітень 2019 року.

Про реформування «Укрнафти»

Йдеться про масштабний план реформування «Укрнафти» щодо розділення активів. «Нафтогаз» спробує мінімізувати своє міноритарне партнерство з акціонерами «Укрнафти».

Розділення активів «Укрнафти» – чогось, що має економічну цінність. Ті активи, які можна продати, і погасити податковий борг. Якщо щось залишиться – ці кошти можуть бути розділені в якості дивідендів.

Спірні обсяги газу не ставлять хрест на плані з розділення активів, це паралельний крок. Ми працюємо над цим планом. Найбільша проблема з переводом ліцензій або прав на видобуток та користування надрами. Наразі передачі таких прав не передбачаються чинною нормативною базою. У нас немає ніякого карт-бланш на розділення. Ми зверталися щодо змін нормативних в законодавчу базу.

Про акціонерів «Укрнафти»

Будучи одним із членів наглядової ради, було б некоректно диктувати свою волю. Я ще не формував свою точку зору, коли я її сформую – вона спочатку має бути обговорена членами наглядової ради.

Акціонери обрали новий склад наглядової ради «Укрнафти». За квотою мажоритарного акціонера, НАК «Нафтогаз України», до складу органу увійшли Юрій Вітренко, Ярослав Теклюк та Поліна Загнітко. Інтереси міноритарних акціонерів представлятимуть Яна Мануілова та Уріел Цві Лейбер. На позиції незалежних директорів наглядової ради «Укрнафти» обрані: Андрій Бойцун, Олена Макеєва, Олег Мозговий, Микола Почапський, Андрій Процик та Павло Загороднюк. Збори акціонерів також затвердили умови контрактів членів наглядової ради.

У зв’язку зі змінами в структурі управління компанією, акціонери «Укрнафти» вирішили достроково припинити повноваження чинного голови правління Марка Роллінса 30 квітня 2019 року.

ПАТ «Укрнафта» – найбільший видобувник нафти в Україні. Товариство створене в 1994 році на базі держпідприємства «Виробниче об’єднання «Укрнафта».

Раніше повідомлялося, що ПАТ «Укрнафта» у 2018 році зберегло обсяги видобутку газу на рівні 2017 року – 1,1 млрд куб. м.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті