Половина альпійських льодовиків розтане до 2050 року – дослідження

Половина альпійських льодовиків розтане до 2050 року – дослідження

Таке майбутнє їх чекає за будь-якого сценарію глобальних кліматичних змін

Половина альпійських льодовиків розтане до 2050 року – дослідження
фото pixabay.com

Льодовики в Альпах найближчим часом будуть танути дуже швидко, і до 2050 року їх обсяг скоротиться приблизно наполовину при будь-якому сценарії глобальних кліматичних змін. У гіршому випадку до кінця XXI століття в Альпах можуть зникнути 90% льодовиків. Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі The Cryosphere Європейського союзу наук про Землю (EGU), передає «N+1».

Льодовики європейських Альп є ключовим елементом екосистеми й економіки величезного регіону. Вони грають найважливішу роль у природному гідрологічному циклі; живлять річки, що служать джерелом води для населення та сільського господарства і забезпечують роботу гідроенергетичній галузі; забезпечують приплив туристів. Відступ і танення льодовиків, пов'язані зі зміною клімату, матимуть істотний вплив на всі сфери життя в Центральній Європі.

Обсяг льодовикових мас в горах залежить головним чином від двох факторів: швидкості приросту / втрати маси льодовика і швидкості його руху. Група вчених на чолі з Гаррі Цеколларі з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха провела детальну оцінку можливих варіантів розвитку подій для кожного з 4000 альпійських льодовиків.

Як точки відліку вченими були взяті дані за 2017 рік, коли обсяг альпійських льодовиків становив приблизно 100 куб. км. При мінімальному потеплінні, закладеному в європейську кліматичну модель EURO-CORDEX, обсяг альпійських льодовиків скоротиться до 2100 року до 37 куб. км, що становить трохи більше третини сучасного обсягу. Відповідно до цього сценарію, викиди парникових газів будуть досягати максимуму в найближчі кілька років, а потім швидко почнуть зменшуватися, завдяки заходам, що вживаються людством.

При максимальному потеплінні парникові викиди продовжуватимуть рости й далі, середня температура до кінця століття перевищить рівень 1986–2005 років приблизно на 3,7 градуса. У цьому разі Альпи практично повністю позбудуться льодовиків. Тільки на великих висотах залишаться окремі крижані плями, які становлять не більше 5–10% сучасного обсягу альпійських льодовиків.

При цьому Альпи втратять майже половину свого нинішнього обсягу льодовиків до 2050 року при будь-якому сценарії, навіть якщо людству вдасться зупинити подальше потепління клімату, зберігши його на рівні останніх 10 років. А ось що буде з льодовиками після 2050 року, залежить від того, які зусилля по скороченню викидів парникових газів світове співтовариство зробить сьогодні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло